عاشوراییان

انتخاب اهم و مهم کار نخبگان است

حجت الاسلام مهدوی ارفع در هفتمین شب روضه عاشوراییان مصادف با پنجم شهریورماه 1399 گفت: اگر از نظر اجتماعی و حرکت تاریخی جامعه ما قدر خودش را بشناسد که چه سرمایه هایی را دارد و آحاد جامعه تلاش کنند تا در آن نقطه عالی که شأن شان است قرار گیرند، همه انتظارات و مطالبات هم تنظیم می‌شوند.

سخنران روضه عاشوراییان در شروع برنامه متذکر شد: باید برگردیم و از اول سنگ ها را روی هم بچینیم و به فردی که قدر ارزش ها و موقعیتش را نمی داند بگوییم تو خیلی ارزشمند هستی و موقعیتی که در آن زندگی می کنی خیلی باقیمت است. مانع فهم این قیمتی ها فقط یک چیز است و آن هم خیره شدن به مسائلیست که مهم است ولی اهم نیست.  کسی نمی تواند بگوید این که بخش قابل توجهی از مردم در معیشت شان مشکل دارند مهم نیست، کسی نمی‌تواند بگوید مگر اینکه خیلی از مرحله پرت باشد، این‌ مسائل مهم است ولی مسئله اهم چیز دیگری است که اگر حل شود، دیگر مسائل هم ناخودآگاه حل می‌ گردد. البته مشکلاتی هم هست اما ما کار بزرگی داریم، در این شرایط انتخاب بین اهم و مهم کار نخبگان است.

وی افزود: اگر در مختصات یک جامعه دینی نه یک فرد و افراد دینی، این فهم ایجاد می‌شد که اول باید در خواص ایجاد شود و بفهمند در چه زمانی در چه موقعیتی و در چه منصبی و در چه حکومتی قرار گرفته اند، آن موقع شما نمی توانید شاهد این بازی های کودکانه سیاسی بین جناحات این کشور باشید که اگر بودند همان جا خط می زنید و می گویید این اصلاً لیاقت ندارد، مسئول ما باشد.

مهدوی ارفع با طرح این سوال که آیا شیطان از دست خدا در رفته است؟ گفت: اگر پاسخ شمابه این سوال بله باشد، کافر هستید شیطان در پازل خدا زندگی می کند، چون خداوند می خواهد به انسان اراده در اعمال را یاد دهد. آن کسی برتر است که با وجود اختیار و اراده خودش و با این که می‌تواند راه شر را برود، راه خیر را انتخاب می‌کند و اگر قرار باشد وسوسه کننده ای به سمت راه شر نباشد، این بیهوده بود.

او خاطرنشان کرد: هنر ما ایرانی ها بعد از انقلاب دائماً این بوده که بین اهم و مهم بوده ایم و اهم را انتخاب کرده ایم، الان هم اوضاع همین است یک روز جنگ با صدام بوده، یک روز تحریم اقتصادی، سیاسی و بمب گذاری و… در همه صحنه‌ها مابین مهم و اهم، اهم را انتخاب کردیم الان هم به شرایطی رسیدیم که دشمن ها دارند تلاش می‌کنند تا این درک را وارونه کنند و بگویند به ما غزه و لبنان ربطی ندارد.

این فعال فرهنگی در پایان عواقب تضاد گفتمان بین امام و امت را چنین توصیف کرد که در این زمان امام مردم را به سمت تعالی می کشد  و ملت به سمت دنیا می کشند، بدانید یقیناً ملت  پیروز می شوند اگر چه حتی آن طرف ریسمان در دست علی بن ابی طالب علیه السلام باشد.

پاسخی بنویسید