عاشوراییان

انتظامات پرانرژی ترین و پرکارترین بخش

ولی الله مزروعی مسئول انتظامات مجموعه فرهنگی عاشوراییان در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان گفت: خادمانی که در بخش انتظامات فعالیت می کنند، با تمام خستگی های روحی و جسمی و ساعت های زیاد ایستادن در یک مکان، باز پر انرژی حضور پیدا می کنند.

با وجود شرایط ویژه ای که امسال شیوع بیماری کرونا باعث شده است، انتظامات از ماه ها قبل برنامه ریزی داشته است تا روضه را به بهترین نحو ممکن برپا کند. اقدامات ویژه ای که محرم 99 در بخش انتظامات صورت گرفته شامل افزودن صندلی ها، ضدعفونی آنها و ایجاد فاصله گذاری استاندارد در هرشب برگزاری برنامه بوده است.

مزروعی با اشاره به فعالیت خادمین سلامت در روزهای اول روضه گفت: پس از چند روز این بخش به همان خادمان انتظامات واگذار شد، وظیفه آنها تذکر و اهدای ماسک به افراد بی ماسک، افرادی که با کفش روی موکت ها راه می روند و تجمع آنها در یک مکان و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی بود. علاوه بر آن انتظامات امنیت برنامه را به صورت نامحسوس انجام می دادند و در طول روضه هم دو بار کل مراسم بازرسی میشد.

مسئول انتظامات ویژه برنامه عاشوراییان درباره کنترل و رعایت پروتکل های بهداشتی خاطرنشان کرد: در ورودی روضه با دستگاه اکسیمتر میزان اکسیژن خون و دمای بدن مخاطبان اندازه گیری میشد و اگر کسی دارای علائم غیرطبیعی بود، از ورود او جلوگیری می کردند. در غرفه بازرسی و حراست بانوان نیز بازرسی بدنی و کیف ها صورت می گرفت تا اگر کسی وسیله مشکوکی همراه خود داشته باشد از ورود آن شیء جلوگیری شود.

ولی الله مزروعی ظرفیت روضه رو حدود 4500 نفر اعلام کرد و افزود: با این که ظرفیت قابل توجهی به هیأت می آید، اما فاصله ها با نظم و به خوبی رعایت می شود و از تمام فضاها، برای پرکردن صندلی ها استفاده می کنیم. با این حال بعضی شب ها در راه خروج تجمعاتی ایجاد می شود که به کمک انتظامات این مشکل ها حل می شود.

او کمبود نیرو در قسمت انتظامات را از مشکلات محرم امسال دانست و گفت: بعضی از خادمان با شرایط کرونا نیامده اند و یا به دلیل فضای گسترده ای که برای پوشش داریم شیفت بندی می شوند، به همین دلیل با کمبود نیرو در این بخش مواجه بودیم. این نیروها با تشکیل جلسه های حضوری و ایجاد گروه هایی در فضای مجازی توجیه می شدند که در بخش بانوان هر روز به صورت حضوری برگزار می شد، از این رو انتظامات بانوان عملکرد بهتری داشتند.

وی درباره لباس خادمین متذکر شد: فرم های انتظامات آقایان در سال گذشته گرم بود که امسال لباس های خنک تری به همت مادر یکی از خادمین به صورت تبرعی برای خادمان انتظامات روضه دوخته شد، همچنین به دلیل شرایط ویژه علاوه بر استفاده از ماسک، شیلدهایی مخصوص برای آنها تهیه گردید.

مسئول انتظامات ضمن تشکر ویژه از خادمان این بخش خاطر نشان کرد: بیشترین حجم کار انتظامات در ورودی روضه است، آن ها صبر و حوصله زیادی به خرج می دادند مخصوصاً در شب هایی که ظرفیت برنامه تکمیل می شد و مردم پشت درب های بسته تقاظای باز شدن ورودی ها و اجازه ورود را داشتند.

در پایان مزروعی ویژگی متمایز خادمین انتظامات از دیگر خادمین را این چنین بیان کرد که امسال انتظامات علاوه بر نظم دهی به برنامه، ناظر بر اجرای پروتکل های بهداشتی بود و باید در کنار وظایف واگذار شده، صبر و محبت بیشتری در برابر مردم پیشه می کردند. آن ها بیشتر از آن که خستگی جسمی دارند، خستگی روحی دارند و از این رو یکی از پرکار ترین بخش ها به حساب می آیند.

پاسخی بنویسید