عاشوراییان

طوفان هایی در راه است

استاد طاهرزاده در نهمین شب از ویژه برنامه آیین عشق بازی عاشوراییان گفت: در کربلا در گذشته ای حاضر می شوید که بناست آینده ی خودتان را معنا کنید، اگر هویت قدسی خودمان را به خوبی شکل دهیم، از طوفان ها گذر می کنیم

روضه عاشوراییان جمعه هفتم شهریور ماه میزبان دکتر شیخی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام نقدعلی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام عادل معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بود.

استاد طاهرزاده در ادامه مباحث شب های قبل گفت: مراقب باشید که پدیده در دل تاریخ ، خودش را نشان دهد، یعنی تلاش کنیم پدیده مجال اینکه خودش را نشان دهد داشته باشد. رخداد قدسی کربلا خیلی بیش از آن است که مورخین برای ما بیان کردند. مورخان فقط اسکلت حادثه را می بینند. هیچ گاه بنیادها و حضور تاریخی و آینده حضورش در عالم را نمی بیند. شیعه به کمک ائمه حادثه کربلا را کم ندیده است. سعی کنید رخداد و حوادث قدسی را کم نبینید. نباید آن ها را تقلیل داد، باید به آن بنیاد متعالی سیر کرد تا حدی انقلاب اسلامی را می توان اینطور دید. انقلاب اسلامی در افق شهدا خیلی بالاتر از افق انقلاب اسلامی در سیاسیون عادی است و کربلا مهم تر است.

وی افزود: در کربلا، در گذشته ای حاضر می شوید که بناست آینده ی خودتان را معنا کنید. طوفان هایی در راه است، اگر هویت قدسی خودمان را به خوبی شکل دهیم نه تنها از این طوفان ها می گذریم بلکه ظرفیت هایی که باور نمی کردیم داریم ظاهر می شود. نمونه ساده آن دفاع مقدس است، باور کردیم می توانیم از ظرفیت های قدسی خودمان برای ادامه تاریخ استفاده کنیم.

طاهرزاده با طرح این سوال که خطر کجاست گفت: کربلا بناست آینده ما را برایمان معنا کند. این که گفته اند به اسم دین جنایت هایی واقع می شود که حتی از طریق فرهنگ های منحط غیر دینی واقع نمی شود، به جهت تصوری است که دین داران سطحی از دین دارند، لذا نظر به حقیقتی که دین متذکر آن است ندارند و تنها در محدوده مفاهیم دینی و ظاهر دین متوقف اند. غافل از اینکه دین آمده تا انسان ها متوجه جهان گشوده ی معنویت باشند یعنی جهانی که در ازای عبودیت حق در مقابلشان گشوده می شود. خداوند می فرمایند: آن هایی که آیات الهی را تکذیب می کنند و در مقابل حقیقت آن استکبار می ورزند درهای آسمان به سویشان گشوده نمی شود. در نتیجه تنها در محدوده ی جهان کمیت ها متوقف می مانند و گرفتار انواع پوچی ها می شوند.

کربلا جنگ بین دو دینداری

طاهرزاده با اشاره به اینکه درهای آسمان با تکبر در مقابل دیانت انیبا بسته خواهد شد بیان داشت: منظور از آسمان عالم غیب و معناست اگر کسی عبودیت خالصانه و صادقانه داشته باشد و رجوع درستی به خدا کند درهای آسمان به رویش گشوده می شود. درهای آسمان یعنی چه؟ یعنی جهان معنوی، جهانی گشوده و گسترده جلوی انسان باز می شود. جهان را در افق دیگری می بیند. در نتیجه تنها در محدوده جهان کمیت ها انسان متوقف نمی شود. کربلا جنگ بین دو دینداری بود. دینداری که فقط در کمیت ها و جهان محدود دنیا خودش را دنبال می کرد و عبادت هم انجام می داد و جهان اولیا معصوم و جهان انسان های قدسی که ماورای جهان کمیت ها حاضر بودند.

او در پایان خاطرنشان کرد: کمیت برایشان مهم بود. عبیدالله متوجه نیست که با شهادت این بزرگان جهانی وارد می شود که تمام عالم اسلام دگرگون می شود. عالم اسلام نابود شده بود. و در تنگ نظری و دنیا طلبی بود. شهادت اباعبدالله جهان دیگری را به روی آنها باز کرد. مشکل دشمنان اباعبدالله آن بود که تنها در عبارات قرآن متوقف بودند و مراتب بالاتر قرآن را انکار می کردند عملا جهان اسلام در سطح عبارت ماند. قرآن دارای چهار چیز است.عبارات، اشارات، لطایف و حقایق . عبارت برای عوام است. اشارت برای خواص. لطایف برای اولیا و حقایق برای انبیا. ضربه ای که به جهان اسلام خورد این بود که قرآن در سطح عبارت مطرح شد و مردم باور نمی کردند که قران اشارت، لطایف و حقایقی دارد. اگر ما  خودمان را برای اشارات و لطایف اماده نکنیم در آینده با مسائلی روبرو می شویم که کم می آوریم. جهان ، جهان مدرن است. باید طوری در جهان مدرن حاضر شوید که هویت قدسی شما حاضر باشد . نتیجه آن می شود که می توانید در جهان مدرن هویت دینی داشته باشید.

پس از سخنرانی حجت الاسلام مهدوی ارفع، مراسم با مداحی حاج محمد یزدخواستی همراه با اهتزاز نمادین بیرق های سبز و قرمز و اهدای جوایز به برندگان شبانه بازی اوبوتو پایان یافت.

پاسخی بنویسید