عاشوراییان

عاشوراییان ظرفیت جهانی شدن دارد

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، از مبلغان حوزه بین الملل و کارشناس برنامه تلویزیونی آیین عشق بازی در مصاحبه ای به خبرنگار عاشوراییان گفت: من زمانی که نام عاشوراییان را می شنوم، یاد جوانان امام حسینی که انقلابی عمل می کنند می افتم و تصویر آنان در ذهنم تداعی می شود.

یحیی سهروردی در ابتدای گفتگو اظهار کرد: من عاشوراییان را به عنوان مجموعه فرهنگی فعال و موفق از قبل می شناختم و حتی زمانی که در خارج از کشور بودم، برنامه های آن را دنبال می کردم. او علت علاقه اش به این مجموعه را این چنین بیان کرد: در شرایط کنونی که باید پروتکل ها رعایت شوند، جمعیت عظیمی به مجموعه می آیند؛ که این آمار در سال های قبل بیشتر هم بوده است. پس می توان گفت عاشوراییان به اندازه ی یک شهر دنبال کننده دارد. اما این کافی نیست! در کشورهای خارجی میلیون ها ایرانی مقیم داریم و علاقمندان به اسلام، در کشورهای غیر مسلمان زیاد هستند، ولی امکانات زیادی به ویژه در شرایط کنونی برای دنبال کردن مراسمات مذهبی ندارند؛ پس نیاز است عاشوراییان ظرفیت روضه اش را مختص به اصفهان و حتی ایران نبیند و ظرفیت خود را جهانی کند. در این راه از فضای مجازی استفاده های خوبی می توان کرد. ما اگر می خواهیم ظهور اتفاق بیفتد باید عاشورا را جهانی کنیم، باید جهانی فکر کنیم.

عاشوراییان به اندازه ی یک شهر دنبال کننده دارد

وی افزود: در اتمسفر فرهنگی باید نام امام حسین علیه السلام محور باشد، این یک اتفاق جاری در هستی است. باید نسل جوان را دریابیم، در حوزه رسانه به طور جدی فعال باشیم و باز هم می گویم که عاشوراییان را فقط در اصفهان نبینیم! لااقل در نصف جهان ببینیم.

سهروردی دغدغه امروز نوجوانان را شنیده شدن دانست و گفت: نوجوانان ما سوال ندارند! آن ها مسئله دارند. دنبال جواب نیستند، بلکه به دنبال راه حل می گردند. راه حل آن ها هم شنیدن است. ما به عنوان راهنمای آن ها باید شنوای خوبی باشیم و صدای نسل جدید را بشنویم. من به عنوان یک روحانی نیامدم کسی را درست کنم؛ من آمده ام کمک کنم‌. ما آمده ایم فالوورهای بد آدم ها را بریزیم و فالوورهای خوب را به آنها بیفزائیم. خوشبختانه تمام این اتفاق ها در عاشوراییان می افتد.

او درباره نوآوری های عاشوراییان گفت: من در یکی از شب های برنامه گفتم محدودیت ها خلاقیت می آفرینند و عاشوراییان از این مسئله به خوبی استفاده کرده است. آن ها با شرایط کرونا عملکرد خوبی داشته اند؛ اما می توانند بهتر هم باشند چون از کشور هایی همچون آمریکا، کانادا، روسیه، بحرین و دیگر کشورها این برنامه را می بینند، باید عاشوراییان کاری کند که محدودیت ها برداشته شوند.

حجت الاسلام سهروردی درمورد رعایت شیوه نامه های بهداشتی در عاشوراییان اذعان کرد: پروتکل ها عالی و حتی بیشتر از آن چیزی که باید انجام می شد اجرا شد. در ورودی مراسم، حین برنامه و حتی بعد از آن هم نظارت ها صورت می گرفت و اجرا می شد. عاشوراییان باید الگوی هیأت های دیگر هم باشد.

پاسخی بنویسید