عاشوراییان

عباس علیه السلام سرمشق وفاداری

برنامه هیأت تلویزیونی آیین عشق بازی ویژه ظهر تاسوعا با پرداختن به شخصیت حضرت عباس علیه السلام و تطبیق صفات ایشان با شرایط زندگی امروز هشتم شهریورماه 1399 برگزار گردید. مشارکت بیش از  13000مخاطب جهت ارسال کلمه «یا عباس» برای این برنامه نشان از تأثیرگذاری آن در بین بینندگان بود.

حجت الاسلام عمومی کارشناس حوزه فقه و اصول در پاسخ به این سوال که چطور می توانیم وفاداری که ویژگی بارز حضرت عباس علیه السلام را در زندگی امروز و ارتباطات اجتماعی مان بیاوریم گفت: واژه وفا در زبان عربی یک نوع کمال و تمامیت در آن است. وفا یعنی انسان در پایداری و پایبندی به تعهدات و قراردادها سنگ تمام بگذارد. به آنچه قرارداد دارد، پایبند باشد و مطابق با آن در عمل رفتار کند. حضرت عباس علیه السلام سرمشق و حد اعلای وفاداری است.

کارشناس برنامه افزود: به گفته علامه طباطبایی، وفا از نقطه های برجسته تعالیم دینی ماست. اگر مسئله وفا را از مباحث اجتماعی کنار بگذارید در جامعه هیچ چیزی در جای خود قرار نمی گیرد. هر جا صحبت از وفا می شود قبل از آن یک عهد و پیمانی وجود دارد که از مصادیق آن اجاره، معامله و ازدواج است. با نگاه اخلاقی به وفا در روایات سفارش شده اگر به فرزندانتان قولی دادید به آن پایبند باشید چرا که کودکان شما رزقشان را در دست شما می بینند. اگر نشود روی عهد و پیمان کسی حساب کرد اساساً دین ندارد، عهد و پیمان با دینداری گره خورده است.

عمومی خاطرنشان کرد: عهد و پیمان مهمی با خدا و اهل بیت علیهم السلام داریم که از شیطان تبعیت نکنیم. دعای عهد، تجدید پیمان با امام زمان عجل الله است و در زیارت عاشورا قول و قرارهایی با امام حسین علیه السلام  می گذاریم و چون در معرض لغزش خواهیم بود دعا می کنیم. انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مصداق های زیادی برای وفاداری و عدم وفا دارد. سرمشق وفاداری در زمان حاضر، شهید حاج قاسم سلیمانی است که با زندگی اش بر سر این پیمان ماند.

از دیگر بخش های هیئت تلویزیونی آیین عشق بازی اجرای گرود سرود، شعرخوانی حمیدرضا برقعی و شاعر اهل بیت فاتحی، مداحی رسول میرباقری و حاج حسین امید الله بود. لازم به ذکر است بینندگان با ارسال عبارت گفته شده در برنامه به سامانه پیامکی 3000055 می توانند در هیئت تلویزیونی مشارکت داشته باشند، هر شب به پنج نفر از برندگان هدیه 2میلیون ریالی اهدا می شود.

پاسخی بنویسید