عاشوراییان

فضای مجازی یک سبک زندگیست

هیئت تلویزیونی آئین عشق بازی در شب چهارم موضوع دین و تکنولوژی را با کارشناس حجت الاسلام سهروردی به گپ و گفت نشست و در پشت صحنه این برنامه دکتر مهدی طغیانی نماینده مجلس شورای اسلامی اصفهان و حجت الاسلام مهدوی ارفع حضور داشتند.

دین و تکنولوژی موضوعی بود که کارشناس برنامه حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی در چهارمین برنامه هیأت تلویزیونی عاشوراییان به آن پرداخت و در جمع نوجوانان عاشوراییان متذکر شد: تکنولوژی می تواند ما را به دین سوق بدهد یا طردمان کند. ما باید حواسمان به اطراف باشد. موضوع اصلی تفکر کردن است، وقتی در خود تفکر کنیم متوجه می شویم در ما عالم دیگری وجود دارد. پیامبران راه این تفکر را بر ما باز می کنند. در گذشته مردم از علم زیاد نمی دانستند و زمانی که پیامبران کاری انجام می دادند، برایشان جای سوال داشت اما آن ها کار های عجیبی نمی کردند! معجزات آنها اختراع و یا تکنولوژی بود که آن ها می دانستند ولی مردم عادی نمی دانستند.

او یکی از دغدغه های نوجوانان امروز را فعالیت در فضای مجازی برشمرد و بیان کرد: با این فعالیت ممکن است نوجوانان از دین فاصله بگیرند. اما باید قبل از این که وارد این دنیا شوند، آداب آن فضا را یاد بگیرند. فضای مجازی یک وسیله نیست بلکه سبک زندگیست. افراد هویت تصنعی در آن جا دارند. فقیری خود را دارا می کند. دختری خود را پسر معرفی می کند. پس ما نباید مانند دنیای حقیقی رفتار کنیم، آداب زندگی در آن جا متفاوت است. بعضی کشورها تا زمانی که نوجوانان آداب استفاده از این فضا را یاد نگیرند، اجازه دسترسی و استفاده از آن را به آنها نخواهند داد. ممکن است فضای مجازی ما را دانشمند خوبی کند، ولی اندیشمند خوبی نخواهد کرد.

سهروردی در پاسخ به این که فرقی بین مفاتیح و قرآن کاغذی و اپلیکیشنی وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: این که بعضی ها می گویند روحی که در قرآن کاغذی است در مجازی نیست غلط است! هیچ فرقی بین این دو وجود ندارد؛ اما ممکن است زمانی که ما با موبایل دعا می خوانیم، اعلانات تلفن همراه حسمان را بگیرند. پس دین هیچ گاه با تکنولوژی مخالفت نکرده است و تا جایی این اجازه را به ما می دهد که برایمان مضر نباشد.

از دیگر آیتم های برنامه گزارش تصویری هیئت فداییان حسین علیه السلام، شعرخوانی حمیدرضا برقعی و شعرخوانی زنده محسن ناصحی و سرود عاشوراییان بود. گفتنی است بینندگان می توانند با ارسال کلمه گفته شده به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۳۳۵۵ در این کار مشارکت داشته باشند‌. هر شب به پنج نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه هدیه دو میلیون ریالی اهدا می شود.

پاسخی بنویسید