عاشوراییان

لاکچری بودن عاشوراییان در عین دیانت

استاد طاهرزاده خطیب پنج شب دوم ویژه برنامه آیین عشق بازی عاشوراییان در گفت و گو با خبرنگار این مجموعه فرهنگی خاطرنشان کرد: یکی از شئونات انقلاب این کاری است که شما انجام می دهید. این کار از جنس انقلاب است و خدا را شکر حس می کنم خداوند یک نظر لطفی به شما دارد

اصغر طاهرزاده از محققین پرتلاش معاصر در اصفهان است. وی سال‌ها به تدریس معارف اسلامی برای اقشار مختلف مردم اشتغال دارد و به موفقیت چشم‌گیری در ترویج معارف الهی پیدا کرده است.

او در گپ و گفت با خبرنگار عاشوراییان گفت: از خیلی قبل مجموعه عاشوراییان را می شناسم و یک آزاد اندیشی و آزاد منشی، یک جوان گرایی و لاکچری بودن در عین دیانت از ابتدا داشتند. در عین دیانت، به روز بودند و سنتی خیلی گرد گرفته نیستند، اینها از ویژگی های عاشوراییان است که در جای دیگری ندیدم یا ممکن است من نمی شناسم.

سخنران روضه عاشوراییان با توجه به رضایت از رعایت شیوه نامه های بهداشتی در برگزاری مراسم بیان داشت: رعایت دستورالعمل های بهداشتی خیلی به خوبی انجام شد و من فکر می کنم اینکه بچه های هیأت فضای باز را به این وسعت در نظر گرفتند، نشان از دغدغه آنها در رعایت نکات بهداشتی است و مخاطبان هم به خوبی استفاده می کردند چون فضایی بود که حس می کردند خطری برایشان نیست و این احساس رضایت و آرامش برایشان مهم است. اگر حس کنند ازدحام باشد و دستورالعمل ها رعایت نمی شود، حضور نخواهند یافت.

فرزند این انقلاب باشید

این فعال فرهنگی، هیأت تلویزیونی عاشوراییان را فعالیت موفقی دانست و افزود: مطمئن باشید دوره دو چیز تمام شده است. یک «مونولوگ» یعنی من بگویم و شما گوش دهید و دوم «کلان روایت» یعنی یک فکر هست و همه باید آن را قبول کنند. فکر در ازای جمع ظهور می کند. فوکو می گوید حقیقت در دل جمع خلق می شود و من می گویم حقیقت در دل جمع نازل می شود. حقیقت را ما نمی توانیم خلق کنیم. خرد مدرن(که غیر از دنیای مدرنیته است) اقتضا می کند که اندیشه ها با هم در یک تاریخ حاضر شوند. در روایت داریم که «ضرب آراء» ضرب آرا یعنی ما با هم بحث کنیم و همدیگر را بشکفیم. الان این کار خیلی خوب است و بدانید نتایجش هم بعداً خیلی بیشتر است. شما با این کار تلویزیونی دارید به تاریخ خودتان وارد می شوید و از تاریخ گذشته تان به تاریخ جدید آمدید. تاریخ جدید غیر از تجددزدگی است، زمان شناسی است. کارتان بسیار خوب است، آن را رها نکنید. ایمان داشته باشید که بقیه هم در افق شخصیتشان افق معنایی را به شما می دهند، به آن ادغام افق ها می گویند، در دنیای جدید افق ها با هم ادغام می شود در صورتی که قبلاً یک متکلم بود و شنونده ها. اگر اینگونه باشد هم من بیرون از تاریخ هستم و هم شما استفاده نمی کنید.

طاهرزاده در پایان صحبت های خود درباره اهم فعالیت های عاشوراییان گفت: یک انقلاب اسلامی انجام شده است. بچه ها باید در حفظ این انقلاب با روحیه ی شهادت طلبی حاضر باشند، اهم کار شما این است که فرزند این انقلاب باشید و روحیه ی شهادت طلبی و بی سر و سامانی جزء آن باشد. زندگی به معنای حضور در تاریخی است که این همه شهید داده و بشریت را زنده کرده است. یکی از شئونات انقلاب این کاری است که شما انجام می دهید. این کار از جنس انقلاب است و خدا را شکر حس می کنم خداوند یک نظر لطفی به شما دارد، مراقب باشید آن را از دست ندهید. حسم در این فضا فضائل لطف الهی است که این چند روز یافتم و قبل از آن ذهنم آزاد نبود که بیابم.

پاسخی بنویسید