عاشوراییان

محدودیت ها خلاقیت می آفرینند

هیأت تلویزیونی عاشوراییان در شب هفتم ششم شهریورماه 1399، میزبان قدرت الله نوروزی شهردار استان اصفهان و موثرین شهری در پشت صحنه این برنامه بود. موضوع این شب سختی در دین با کارشناسی حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی بود.

موضوع برنامه با محدویت هایی که کرونا ایجاد کرده است، شروع شد. سهروردی بیان کرد: محدودیت ها خلاقیت می آفرینند‌، اگر کرونا نبود انسان به دنبال کشف داروی جدیدی نمی رفت. مشکلات همیشه بد نیستند و می شود خوبی را در میان آن ها جستجو کرد.

کارشناس آیین عشق بازی در ادامه خاطرنشان کرد: عدالت همیشه به معنای مساوی بودن نیست. تفاوت ها خودشان عدالت هستند. اگر قرار بود تمام حرفه ها و مردم دنیا شبیه به هم باشند، همه چیز تکراری می شود و این قابل قبول نخواهد بود. پس محدودیت ها هم محبتی از سوی خداوند هستند. سختی را از نیمه پر آن نگاه کنیم و راهی برای حل کردن آن بیابیم. سختی را موجب دیده شدن بدانیم، اما سختی همیشه از جانب خداوند نیست، سختی ها گاه نتیجه کارهایی است که خودمان انجام داده ایم و سختی را با خط کشی در دست داریم، اندازه می گیریم.

سهروردی فرق بین بلا و امتحان را این گونه تعریف کرد که زمانی که ما مشکلات را؛ تست های برنامه ریزی خدا ببینیم می توانیم دانش خود را زیاد کنیم و راه حل های برای آن بیابیم. اگر دید ما به صورت عذاب باشد، نتیجه ای جز ناامیدی نخواهیم دید و همیشه خود را بیچاره می دانیم و رشد نخواهیم داشت‌. اگر موضوعی را خوب تفسیر کنیم، خوب هم تغییر خواهیم کرد، اگر در کشوری مانند آمریکا حادثه ای رخ دهد آن را بلا می دانیم. این درست نیست! آمریکا مردمان خوب هم دارد. باید بدانیم وقتی که نام آمریکا می آید، آمریکا یک کشور نیست، یک فرهنگ است.

در بخش های دیگر هیأت تلویزیونی پخش زنده ای از مراسم عزاداری مجموعه فرهنگی عاشوراییان، گزارش تصویری مجموعه فرهنگی شهید اژه ای، شعرخوانی شاعر آیینی حمیدرضا برقعی، اجرای سرود عاشوراییان و مداحی حاج مهدی تدین بود. همچنین بینندگان برای مشارکت در برنامه تلویزیونی می توانند، با ارسال کلمه گفته شده به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۳۳۵۵ مشارکت داشته باشند. هرشب به چنج نفر از بینندگان به قید قرعه هدیه دو میلیون ریالی تعلق خواهد گرفت.

پاسخی بنویسید