عاشوراییان

مخاطب، عاشوراییان را با نوآوری هایش می شناسد

حجت الاسلام مهدوی ارفع در گفت و گو با خبرنگار عاشوراییان با اشاره به نوآوری های این مجموعه فرهنگی تولید هیأت تلویزیونی را خلاقیتی فوق العاده دانست و متذکر شد: عاشوراییان هم در اصلش، هم در موضوع و  الگوی مدیریتی اش یک خلاقیتی دارد. خلاقیت مادر پیشرفت هنری است.

حجت الاسلام مهدی ارفع در پاسخ به این سوال که با شنیدن اسم عاشوراییان چه چیزی در ذهنتان تداعی می شود گفت: «تربیت تشکیلاتی»، سال 80 اولین سالی بود که به مجموعه عاشوراییان آمدم. مسئولین اصلی که الان در عاشوراییان فعالیت می کنند آن زمان بچه های ابتدایی بودند اما الان هر کدام یک مدیر فرهنگی بزرگ و قوی شده اند.

این فعال فرهنگی در رابطه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی روضه عاشوراییان خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت کرونا و دلهره هایی که در جامعه ایجاد میشد و خیلی از مجموعه ها مثل عاشوراییان نمی دانستند که بالاخره، محرم برگزار می شود یا نه، کیفیت و سنگینی کاری که عاشوراییان در محرم انجام داد، به نظر من فوق العاده بود. فکر میکنم بچه های عاشوراییان هم تصور نمی کردند که این جمعیت در ماه محرم بیایند و بعد هم بتوانند الحمد لله با این کیفیت کار را انجام بدهند. خدا را شکر این کار امام حسین علیه السلام بود.

وی شناخت درست را اولین مسئله جهت فرهنگ سازی گفتمان عدالت خواهی دانست و متذکر شد: ما باید اول عدالت را درست فهم کنیم نه درشت. ثانیاً اگر عدالت بخواهد به یک فرهنگ تبدیل شود، مقدمات و مراحلی دارد که نمی توان از آنها پرش کرد: اولین آن قانون عدالت مند است. ما باید بر قوانین خیلی فشار بیاوریم. دوم ساختارهای عادلانه است. ساختارها عادلانه نیست! الان یک بانو که در این کشور بخواهد فعالیت کند، از طرف دیگر شئون اسلامی خود را رعایت کند و از طرفی دیگر وظایف مادری خود را انجام بدهد، اصلاً نمی تواند این کار را بکند. باید تمام ساختارها واقعا برای همه فضاها عادلانه باشد. دسترسی به اطلاعات اقتصادی عادلانه نیست. یک عده رانت دارند و سریع متوجه می شوند، چه چیزی گران می شود چه چیزی ارزان و مردم دسترسی ندارند. دسترسی به امکانات زندگی بعد از 41 سال عادلانه نیست. علی علیه السلام اگر دم از عدالت می زد، خودش به شدت در زندگی شخصی اش عادل بود. او در نامه ای به یکی از فرمانداران خاطی خود مینویسد “به خدا اگر حسن وحسین هم این کار را انجام داده بودند، با آنها هم همین برخورد تند را می کردم.تعارف نمی کنم.”

سخنران ویژه برنامه آیین عشق بازی افزود: اول باید بفهمیم که عدالت چیست و چگونه محقق می شود و بعد هم باید مراقبت بکنیم از افراط و تفریط، بلایی که همیشه داریم یا به اسم مصلحت نظام تفریط می کنیم یا به اسم شجاعت و عدالت علوی افراط می کنیم. اینها خطر بزرگی است و آخرین نکته به نظر من کار تشکیلاتی است. کار تشکیلاتی در عدالت خواهی، از کار تشکیلاتی در کار فرهنگی عادی هم مهم تر است.

عاشوراییان حزب اللهی تربیت کند

او اهم فعایت های فرهنگی را تربیت نیروی حزب الهی عنوان کرد و گفت: عاشوراییان باید حزب اللهی تربیت کند. چون بچه های عاشوراییان، خیلی تشکیلاتی اند، نسبت به خیلی های دیگر به هنر مسلط ترند، به فضل خداوند سعه صدر عجیب و جمعیتی عظیمی دارند.  اینها اگر حزب اللهی تربیت بکنند ما شاهد الگوی خوبی هستیم یعنی حزب اللهی که درس و بحثش بهترین است، اخلاقش بهترین است، زندگی اش، فعالیتش و خدمتش هم بهترین و قشنگ تر است. یک حزب اللهی باید در هر زمانه ای بتواند تشخیص دهد الان واجب و مستحب چیست، اولویت و غیر اولویت چیست.

ارفع با اشاره به نوآوری های عاشوراییان بیان کرد: فکر می کنم همه کسانی که با عاشوراییان آشنایی دارند. آن را با همین نوآوری هایش میشناسند. چه در انتخاب شعار سالانه، چه در طراحی های خود و چه حتی در محتوای خود، گاهی خلاقیت هایی داشت. امسال هم که واقعا این هیئت تلویزیونی یک خلاقیت فوق العاده است. هم در اصلش، هم در موضوعش، هم در الگوی مدیریتی اش یک خلاقیتی دارد. خلاقیت مادر پیشرفت هنری است یعنی اگر کسی خلاقیت نداشته باشد، مبتلا به روزمرگی و تکرار میشود در حالی که جامعه تغییر می کند. جلو که نیست هیچ، عقب هم میفتد. منتهی خلاقیت هم چارچوب دارد، گاهی با بدعت اشتباه میشود. اینها را باید مراقبت کرد.

در پایان ارفع به جوانان به خصوص اعضا مجموعه فرهنگی عاشوراییان توصیه کرد: عاشوراییان میتوانند قطب و کانون ترویج فرهنگ نهج البلاغه خوانی در اصفهان بلکه در کشور باشند. نهج البلاغه قانون اساسی زندگی در این دوره تاریخی است. لذا کار فرهنگی، سیاسی و… بدون نهج البلاغه، ناقص است. ما تا وقتی که ندانیم در چه نقشه ای باید حرکت کنیم، فایده ندارد. نهج البلاغه کلید حل همه مشکلات امروزه است. نهج البلاغه خیلی راه را در زمینه باور باز می کند. نهج البلاغه باید متن تمام خلاقیت ها، برنامه ها و زندگی هایمان بشود.

پاسخی بنویسید