عاشوراییان

مسلمان هوشمند باید چگونه رفتار کند؟

حجت الاسلام مهدوی ارفع در شب اول روضه عاشوراییان مصادف با 30 مردادماه 1399 توجه به باطن اسلام را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر توانستند توجه به باطن اصلی اسلام را از ما بگیرند و به این ظواهر دلفریب و انسان دوستانه ی زیبا ما را مشغول کنند و به جای اینکه مستقیم علیه اسلام شمشیر بکشند، ما را دچار یک مخدر فکری کنند تا یک اسلام ژیگولی را بپسندیم آن وقت اسلام تبدیل به اسلامی سکولار و منحرف می شود.

وی با اشاره به اینکه چه نعمتی در باطن این مصیبت عظیم تضمین شده و چه کسانی با چه شرایطی باید در دل این مصیبت نعمت آن را کشف کنند و برای شکر آن به سجده افتند گفت: قدر دانستن این نعمت نوعی تیزهوشی می خواهد و شکر این نعمت به پیام رسانی حقیقت است. اینکه فلسفه قیام امام حسین علیه السلام چه بود؟ آیا ظاهر عزاداری های ما منطبق بر فلسفه قیام اوست؟ مسئله از این سوال آغاز می شود که امام حسین برای چه چیزی به شهادت رسید؟ حقیقتی که امام حسین برای آن فدا شد در برابر عظمت وجودی ایشان مهمتر است و آن چه حقیقتی است که برای آن ارزش  امام حسین باید فدا شود تا آن حقیقت بماند؟ نقطه تمایز خیلی از حسینیه ها اینجاست. تحریف و انحراف از همین جا ریشه اش پیدا می شود که ما کمتر به این مسئله توجه کرده ایم.

خطیب روضه با طرح این سوال که برای کدام حسین بن علی فریاد میزنی؟ بیان کرد: اسلام به معنای اسلام ناب آن ارزش برتری است که برای حفظ و صیانت آن هر عزیز معصومی اگر لازم باشد باید فدا شود. اسلام یعنی تنها نسخه کامل و جامع  بی عیب سعادت و کمال بشریت که خدا انشا کرده تا درست زندگی کنیم. یعنی تنها نقشه راه بازگشت به خدا. اسلام که در همه عرصه ها وقتی ورود می کند آن نظام معارف خودش را با ویژگی های انسانی که خدا می خواهد کاملا هماهنگ ارائه می دهد از اعتقاد تا اقتصاد.

سخنران ویژه برنامه عاشوراییان علت شهادت اباعبدالله را اسلام حقیقی دانست و عنوان کرد: تکلیف امام حسین این بود که انحرافاتی که در اسلام ایجاد شده را اصلاح کند. انحرافات و تحریفاتی که به اسم اسلام در دین جدش رسول الله ایجاد شده است یعنی ارزش اسلام و پیراستن آن از بدعت ها، جاهلیت ها و خرافات آنقدر بالاست که حسین بن علی باید فدای آن شود.

این فعال فرهنگی افزود:  برخی نوجوانان سوال می کنند که چرا بقیه امامان این کار را نکردند؟ من شما را به کتاب انسان 250 ساله مقام معظم رهبری ارجاع می دهم. ائمه را یک انسان واحدی بدانید که 250 سال عمر کرده و در تمام این 12 دوره امامت فقط یک جهت و مقصد را پیش بردند اما در هر زمانه ای استراتژی و تاکتیک فرق می کرده است برای مثال امام سجاد معارف را در قالب دعا بیان می کرد. همه این تلاش ها بوده که اسلام حقیقی شناسانده شود، پیش رود و حاکم شود. نقطه تمرکز آن حکومت است یعنی افق انسان 250 ساله یک حکومت جهانی با نرم افزار اسلام ناب بوده که باید بر عالم حاکم شود.

ما در دوران نیابت زندگی می کنیم

در تاریخ و در هر روزگاری دو شرایط بیشتر نداریم. یا حکومت اسلامی هست یا نیست. اگر حکومت اسلامی شد مثل دوران حکومت پیامبر اکرم یک وظیفه داریم و اگر حکومت طاغوت شد یک تکلیف دیگر مثل آن انسان 250 ساله. خیلی ها در جمهوری اسلامی مثل دوران طاغوت دینداری می کنند. جیغ زدن ها یا سکوت هایشان به ضرر اسلام تمام می شود و نمی فهمند.

حجت الاسلام ارفع در پایان متذکر شد: مسلمان هوشمند باید چگونه رفتار کند؟ فهم این مساله مهمترین بعد اسلام است. وقتی حکومت اسلامی تشکیل شده با همه مشکلاتی که در سیستم هست، تو در این حکومت اسلامی که پیش نیاز تعالی و رشد بشریت است چه کاری باید انجام دهی؟ با چه دست فرمانی دینداری، کار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کنی؟ هر کاری می کنی باید این پیوست و تقویت نظام در آن مشهود باشد، با این شاخص که این رفتار اجتماعی به حفظ نظام منجر می شود یا تضعیف آن، آیا این روضه و این حسین حسین گفتن ها، حکومت اسلامی را تقویت می کند یا نه؟ روضه تو چه خروجی و چه اثری دارد و به حفظ نظام منجر می شود یا نه؟ ما در دوران نیابت زندگی می کنیم. عجل لولیک فرجی که نایب امام زمان را کمک نکند، ضد امام زمان (عج) و اسلام است.

پاسخی بنویسید