عاشوراییان

هرکس بیندیشد، دیندار است

شب سوم هیأت تلویزیونی مجموعه فرهنگی عاشوراییان با موضوع دینداری همراه با تفکر و اندیشه روی آنتن رفت، این درحالیست که بهرام عبدالحسینی مدیرکل صداوسیمای مرکز اصفهان و قائم مقام او در پشت صحنه این برنامه حضور داشتند.

حجت الاسلام سهروردی در ابتدای برنامه خاطرنشان کرد: دنیا و هستی فراتر از آن هستند که ما می بینیم! در دنیا تصاویر، اتفاقات و صداهای زیبایی به گوش می رسند که چشم و گوش ما از دیدن آن ها بی نصیب هستند، اما این پایان کار نیست! در اینجا نیاز است از لنز دقیق و بهتری استفاده کنیم، لنزی که ساختار منحصر به فردی دارد! لنز دین با کیفیت بالایی ساخته شده و یکی از این اتفاق های مهم دریچه معرفت است که باید از آن لنز دیده شود.

کارشناس هیأت تلویزیونی آیین عشق بازی افزود: عقل صحیح در دینداری، منحصر به فرد به خاصی نیست، اندیشه و خرد جزء دین ماست. پس هرکس بیندیشد دیندار است؛ حتی اگر بر طبق اندیشه اش عمل کند و بعدها بفهمد تفکری که داشته، غلط بوده است؛ باز هم او خطاکار نیست و ثواب می برد. انسان اگر با قلبش هم تصمیم بگیرد، باید همراه با تفکر باشد. در جایگاه دین قلب قرار دارد اما فکر نکنیم که قلب قرآن، مانند قلب های نمادین است! قلب یعنی مخزن اندیشه، پس هرکس بیشتر بیندیشد دیندار است

وی در ادامه پاسخ به این سوال که آیا کشورهایی که به فکر دانش و پیشرفت علمی هستند، از دینداری بهره ای می برند، متذکر شد: در هر کاری باید قربت الی الله گفته شود، این کلمه فقط زبانی نیست! در اندیشه است. کشوری که دارو می سازد و آن را بر روی مردم سیاه پوست آفریقا امتحان می کند، مسلماً کشوری پیشرفته و سالم خواهد بود؛ اما نیت سالم ندارد. در هر زمان کاری را که انجام می دهیم، باید به خودمان فکر نکنیم و نیت ما خشنودی خدا باشد. اگر جامعه بتواند این تفکر را داشته باشد، آن جامعه تا حدی دین دار است

سهروردی در گپ و گفت با نوجوانان عاشوراییان راه چگونه بازگرداندن افراد منحرف از دین را مهربانی دانست و خاطرنشان کرد: تذکر دادن به این افراد فایده ای ندارد، حتی ممکن است بیشتر از دین زده شوند. پس باید همانگونه که پیامبر اسلام با مردم زمان خود برخورد کرد، دین را زنده کنیم.

اجرای قطعه حر بن ریاحی توسط گروه سرود مجموعه فرهنگی عاشوراییان و تک خوانی هادی پورشفیعی، گزارش تصویری از هیئت انصارالحسین موسسه فرهنگی شهید بهشتی، شعرخوانی حمیدرضا برقعی و مداحی حاج رسول میرباقری از دیگر آیتم های این برنامه تلویزیونی بود.

گفتنی ست بینندگان آیین عشق بازی می توانند با ارسال کلمه اعلام شده در هرشب به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۳۳۵۵ در برنامه مشارکت داشته باشند که هر شب به پنج نفر از شرکت کنندگان، کارت هدیه دو میلیون ریالی اهدا می شود.

پاسخی بنویسید