عاشوراییان

پرداختن به مخاطب نوجوان وجه تمایز عاشوراییان

مجموعه فرهنگی عاشوراییان در پنجمین شب برگزاری ویژه برنامه آیین عشق بازی، میزبان دکتر مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بود.

مهدی طغیانی سیاستمدار اصولگرا، فارغ التحصیل دکتری علوم اقتصادی دانشگاه امام صادق علیه السلام و عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان است. وی موفق شد در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم شهر اصفهان به مجلس راه یابد.

او در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان گفت: نزدیک به 20 سال است که عاشوراییان را می شناسم. پایان دوره نوجوانی ام با شروع فعالیت جریان عاشوراییان در سال 78 مصادف بود. آن سال ها در مراسم های عاشوراییان شرکت می کردم، اما در دوران دانشجویی که تهران رفتم کمی حضورم کمرنگ شد ولی هرزمان که فرصت می شد در برنامه ها شرکت می کردم.

دکتر طغیانی وجه تمایز هیئت عاشوراییان با سایر هیئت ها را نوآوری در برگزاری مراسمات مذهبی برشمرد و بیان کرد: نوآوری در برگزاری مراسمات مذهبی به خصوص مراسم روضه و پرداختن به مخاطب نوجوان در عاشوراییان وجه تمایز این مجموعه با سایر مجموعه هایی است که در این زمینه فعالیت می کنند و این حوزه سختی های خاص خود را دارد چون کاری است که فوق العاده باید برای آن فکر و برنامه ریزی کرد و به آسانی انجام پذیر نیست.

نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در روضه عاشوراییان و بازدید از مراسم در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: در محوطه جمعیت زیادی حضور داشتند اما کیفیت برگزاری مراسم در زمینه رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی خیلی عالی بود و بدون تعارف واقعا لذت بردم.

مهدی طغیانی در خصوص هیأت تلویزیونی عاشوراییان که هر شب حوالی ساعت 22 از محل خیمه به صورت زنده از شبکه اصفهان به روی آنتن می رود گفت: هیأت تلویزیونی هم بحث رسانه ای برای مخاطبی که در منزل است و می خواهد در برنامه خوب هیئتی شرکت کند فوق العاده است و به راحتی می تواند استفاده و بهره ببرد.

ما به چنین مراکز و فعالیت افتخار می کنیم

او در پاسخ به این سوال که نقش مراکز فرهنگی در دوران شیوع ویروس کرونا چیست گفت: ما باید به زندگی با کرونا عادت کنیم،  باید با وجود بیماری هیأت برگزار کنیم، درس بخوانیم و غیره، اینکه بخواهیم صبر کنیم تا این مسئله برطرف شود، طبق گفته متخصصین امر خیلی زمان بر خواهد شد. اینکه با رعایت مسائل بهداشتی مراسم  برگزار کنیم واقعا سخت است اما به شکلی نمونه است و نشانه ی این است که در بحث های مذهبی و برگزاری مراسمات، حفظ سلامتی مردم به همان میزان برگزاری برنامه اهمیت دارد. یعنی همانقدر که برای ما برگزاری مراسم و عزاداری امام حسین علیه السلام مهم است ، سلامتی سینه زن اباعبدالله هم برایمان مهم است. مدیریت این موضوع  کار دشواریست، فضا، امکانات و نیروی زیادی می خواهد و خوشبختانه دوستان در مجموعه عاشوراییان زحمت زیادی کشیدند و به بهترین شکل این موضوع را مدیریت کردند.

مهدی طغیانی در پاسخ به این سوال که شما به عنوان نماینده مجلس چه حمایتی از مراکز فرهنگی اثرگذار در کشور خواهید داشت گفت: چیزی که از عهده ما برمی آید حمایت معنوی، تشویق و تکثیر این الگو و توصیه برای تکثیر این الگوهاست. امیدواریم این مدل ها و الگوها روز به روز تکثیر شود و نمونه هایی مثل مجموعه عاشوراییان در کل شهر فرهنگی اصفهان شکل گیرد و ما به وجود چنین مراکز و چنین فعالیت هایی افتخار می کنیم. ان شالله اتفاقات خوبی در این زمینه شکل خواهد گرفت.

وی در پایان گفت: ما در عین حال که درگیر جنگ اقتصادی هستیم، درگیر جنگ فرهنگی نیز هستیم. سال گذشته جلسه ای را با حضور فعالین حوزه کودک و نوجوان خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان می فرمودند: امروز کودک و نوجوان ما بی پناه ترین قشر جامعه در حوزه های فرهنگی است . فعالیت هایی که عاشوراییان انجام می دهد کمک به این جبهه است. حداقلی ست که می توانیم انجام دهیم و باید انجام دهیم تا بچه ها در غوغایی که در فضای فرهنگی جامعه وجود دارد در حد ممکن حفظ شوند و روز به روز هم رشد کنند و سبب افتخار شیعه و اسلام شوند.

پاسخی بنویسید