عاشوراییان

به میدان آمدن یک مجموعه فرهنگی در تلویزیون

دهمین و آخرین شب هیأت تلویزیونی آیین عشق بازی در خیمه عاشوراییان به اتفاق دانش آموزان و کارشناس برنامه با موضوع دنیا و آخرت در دین به روی آنتن رفت. بیش از 16000 پیامک در شب گذشته برای برنامه ارسال شده بود که نشان از اقبال عمومی و حمایت مخاطبان از این برنامه تلویزیونی است.

حجت الاسلام سهروردی ابتدای برنامه درباره کلمات دنیا و آخرت در دین گفت: اگر دنیا در دین نکوهش شده است دلیلش این است که شما دل به آن نبندید چرا که اگر نسبت به آن علقه داشته باشی، تو را به چالش خواهد کشید، باید دنیایی فراخ تر را دنبال کنید، آخرت گرایی یعنی داشتن لنزهای فراتر از عینک دنیایی، خلقت خدا قابل ستایش است اما منظور دنیا در دین، این دنیا نیست! این دنیا یعنی مخلوقات، دنیای حقیقی یعنی دل به مخلوقات نبستن، ما با غرق شدن در این دنیا، آخرت را نمی بینیم، لنز دین ترس آخرت را از ما می گیرد و امام حسین علیه السلام بالاترین لنزها را در روز عاشورا به یارانش داد.

کارشناس آیین عشق بازی در پاسخ به این سوال که آیا آخرت زمان و مکان خاصی دارد، بیان کرد: قیامت محدوده زمانی ندارد و روز آن به معنای قید نیست. در آن روز خورشید و ماه و منظومه شمسی به هم می ریزد پس در این حالت زمانی وجود ندارد. ما چون در زمان زندگی می کنیم، نمی توانیم بی زمانی و مکانی را متوجه شویم‌ و در اسلام هم انبیا به دلیل کمبود واژه برای تفهیم معانی بلند قرآنی را مجبور به گفتن کلمات عاریتی بودند. در آخرت همه پنهان ها آشکار می شود و عرصه آخرت همه چیز مثل روز روشن است. پس مرگ پایان کار نیست! زیرا امام علی علیه السلام می گوید: مرگ پوسیدن نیست، از پوست به در آمدن است.

دریچه ای باز کردیم که بسته نخواهد شد

او درباره وظایف دینی و گریستن بر اباعبدالله خاطر نشان کرد: بعضی ها بر این باورند که یک قطره اشک برای امام حسین علیه السلام، تمام گناهان ما را پاک می کند در صورتی که این جمله در کنار جملات دیگر قابل تفسیر است. فقط گریستن شفاعت کننده نیست، برای شفاعت شرایطی وجود دارد و یکی از شرایط شفیع شونده این است که فرد نباید اهمال کار باشد و به امید شفاعت، وظایفش را انجام ندهد، بلکه باید تمام تلاشمان را انجام دهیم. روضه امام حسین علیه السلام ما را به تفکر باز می دارد.

سهروردی دنیا را محدود به زمان و ظرفیت خاصی دانست و درمورد رسیدگی به اعمال در عالمی دیگر متذکر شد: این دنیا آنقدر محدود و کوچک است است که نمی شود به اعمال انسان ها در آن رسیدگی شود، پس در نتیجه دنیای دیگری برپا شد تا به تمام اعمال ما رسیدگی بشود. برای مثال در این دنیا چقدر میشد به حاج قاسم سلیمانی ثواب برسد.

در ادامه کارشناس برنامه آئین عشق بازی درباره استناد به احادیث این چنین بیان کرد که دین شناسی مسئله ای چند وجهی و مجموعه ای در هم تنیده است و نمی شود با یک مسئله تمام مسائل را حل کرد، جز گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام باید در عمل شیعه و جزء کربلایی ها باشد تا طبق روایت ها این مسئله شفیع شما در آخرت شود، استناد به روایت ها باید با تحقیق های زیاد صورت گیرد،

وی در پایان گفت: آخرت گرایی سبب می شود که زندگی ما معنا بگیرد، ما در این ده شب دریچه ای را برای شما باز کردیم که بسته نخواهد شد و باید در آن جستجو کنید.

وحید ملتجی مجری آیین عشق بازی با اشاره به دلیل پخش این برنامه در دهه اول محرم گفت: عزاداری ما برای اباعبدالله باید پشتوانه قوی از دین داشته باشد و دین مقوله ای جدا از عقل و شعور نیست، به همین علت با موضوع دین داری سعی کردیم به سوالات روزمره درباره دین پاسخ دهیم، اصل بحث پرسش گری بود که ما بدان پرداختیم و بها دادیم. این برنامه بابی را باز کرد، برای اینکه جوانان و نوجوانان با رعایت آداب سوالات خود را بپرسند.

گزارش تصویری هیأت فاطمیه، مداحی حاج جواد نیکان نسب، شعرخوانی حمیدرضا برقعی و اجرای سرود عاشوراییان از دیگر بخش های شب آخر آیین عشق بازی بود. گفتنی ست پشت صحنه این هیأت تلویزیونی در ویژه برنامه «یه جور دیگه» پخش خواهد شد.

پاسخی بنویسید