عاشوراییان
دکتر بانکی

خلاقیت، کلیدواژه عاشوراییان

دکتر امیرحسین بانکی پور نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی میهمان هفتمین شب روضه عاشوراییان مصادف با پنجم شهریورماه 1399 بود.

امیرحسین بانکی پور، عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه اصفهان و فارغ التحصیل دکترای فلسفه غرب می باشد، وی موفق شد در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم شهر اصفهان به مجلس راه یابد.

دکتر بانکی پور ضمن شرکت در مراسم روضه عاشوراییان از بخش های مختلف آن و هیئت تلویزیونی آیین عشق بازی بازدید کرد. وی به خبرنگار عاشوراییان گفت: از سال 79 که دوستان فعالیت شان را شروع کردند عاشوراییان را می شناسم. از ویژگی های عاشوراییان خلاقیت بالایی ست که همیشه در برنامه های آنها وجود دارد. یکی از کلید واژه های مجموعه عاشوراییان خلاقیت است. کلید واژه دوم دانش آموز محور بودن و نوجوان گرایی آنهاست. ویژگی سوم سیال بودن است، یعنی در مدیریت توقف ندارد و نسل های مدیریتی آن تغییر می کند. ویژگی چهارم عاشوراییان این است که یک سطح مترقی از مسائل فرهنگی را به تصویر می کشد. البته این سطح مترقی پرهزینه است و خیلی ها نمی توانند در آن فضا حرکت کنند اما از جهتی می تواند جذاب باشد. عاشوراییان توانسته جریان ساز اجتماعی و فرهنگی باشد و یک هویت ویژه ای به جوانان و نوجوانان شهر بدهد.

عاشوراییان در مدیریت توقف ندارد

دکتر بانکی با اشاره به اینکه پروتکل های بهداشتی به خوبی در روضه عاشوراییان رعایت شده بود گفت: مثل همیشه نظم و خلاقیت در برنامه جریان داشت. زیبایی این مجموعه فرهنگی آن است که هر نسلی که جلو می رود، کادر جوان تر و نوجوان تر می شود و نسبت به دوره های قبل هر زمان که کادر مجموعه را می بینم جوان تر از کادر نسل قبل هستند.

این فعال فرهنگی در مورد نقش مراکز فرهنگی با نگاه به ماندگاری کرونا گفت: مراکز فرهنگی نقش های جدیدی پیدا کرده اند. همانطور که از ابتدای همه گیری ویروس کرونا دیدیم این مراکز با ایفا کردن نقش های عمومی از قبیل راه اندازی جبهه مردمی سلامت، تهیه بسته های بهداشتی، ضدعفونی کردن معابر و مکان های مختلف، توزیع و بسته بندی بسته های غذایی تا کنون عملکرد خوبی داشته اند. ما باید با این نگاه ورود کنیم که با ماندگار شدن کرونا پیامدهای اجتماعی که لایه آن کمی عمیق تر از لایه های بهداشتی و اقتصادی است، را پر کنیم. متأسفانه در حال حاضر نوجوانان بخاطر اینکه مدرسه نمی روند و در خانه هستند، در بسیاری از ارتباطات فامیلی و اجتماعی حضور ندارند و بعضاً دچار افسردگی، اضطراب یا حتی درگیری با فضاهای غلط مجازی شده اند که در آینده دچار مشکلاتی می شوند. به نظر من در حال حاضر مراکز فرهنگی باید نسبت به شرایط کرونا خودشان را بازسازی کنند. خلأ هایی که خیلی از بسترها ایجاد کرده را پر کنند، خلا هایی که از نظر روحی، عاطفی و فرهنگی بتوانند پاسخگوی نیازهای نوجوانان باشند.

عاشوراییان در مسائل فرهنگی و اجتماعی جریان ساز است

امیرحسین بانکی پور در پاسخ به این سوال که حمایت شما به عنوان نماینده مجلس از مجموعه های فرهنگی اثرگذار در شهر چه خواهد بود، بیان داشت: دغدغه اصلی من  از 20 سال پیش این بوده که مجموعه ها و مراکز فرهنگی سالم ترین محیط برای تربیت نسل جوان هستند. همیشه به خانواده ها توصیه می کنم اگر می خواهید فرزندانتان آینده درخشانی داشته باشند در این مجموعه های فرهنگی فعالیت کنند. لذا در همه دوره های زندگی سعی کردم هرگونه حمایت مستقیم و غیر مستقیم را در رفع موانع انجام دهم. قطعاً اکنون که در وضعیت نمایندگی قرار دارم اگر بتوانم گره ای از مشکلات باز کنم حتما در خدمتشان هستم.

امیر حسین بانکی پور در پایان صحبت های خود اظهار داشت: دخترانی که در عاشوراییان هستند یک هویت مستقل هم درون گروه پیدا کنند. در عین حال که در قالب و برنامه های مشترک فعالیت دارند یک سری برنامه های اختصاصی هم داشته باشند تا خلاقیت های نوینی درونشان شکل گیرد.

پاسخی بنویسید