عاشوراییان

در دل امید مبارزه است

ویژه برنامه آیین عشق بازی هیأت تلویزیونی عاشوراییان ظهر عاشورا مصادف با نهم شهریور ماه 99 با حضور حجت الاسلام احمد سالک به صورت زنده از شبکه استانی اصفهان پخش شد. در این برنامه کارشناس نهضت عاشورا را نهضت تحول و رشد مبانی امید در جامعه دانست و گفت: مومن در هیچ شرایطی راه را بر خود بسته نمی بیند و ناامید نمی شود، امید به آینده سازنده است.

در این برنامه با طرح این سوال که با توجه به تحول آفرینی و امید بخشی قیام اباعبدالله وظیفه ما در شرایط فعلی جامعه، زندگی خود و آینده چیست، حجت الاسلام سالک با اشاره به این نکته که قیام عاشورا علاوه بر مصیبت و بزرگ ترین عزای عالم به نوعی جهت دهی در آینده را به همراه دارد، گفت: نهضت عاشورای اباعبدالله علیه السلام نهضت تحول در اندیشه، فکر، اخلاق، احیای ارزش ها و مقابله با ضد ازش هاست. عاشورا مسیری برای فلاح، رستگاری، نفی طاغوت و اثبات حاکمیت الله است. مسیر امید بخشی و تحول در مسیر زندگی انسان هایی است که به خاطر مسائل مختلف دچار انزوا و یأس شدند. نهضت امام حسین علیه السلام نهضت تحول امیدبخشی به جهان بشریت است. انسان مومن هیچ گاه از رحمت خدا مأیوس نمی شود. کسانی که از رحمت خدا مأیوس هستند در سلک کفار قرار می گیرند و شیعه امیرالمومنین همیشه امیدوار است.

وی افزود: در موضوع امید آفرینی در سطح جهان نکات زیادی وجود دارد. 1- ماهیت جهان خلقت را شناخته 2- می داند برای مسلمان بن بستی وجود ندارد. 3- در امید، سعی و تلاش و جهاد و مبارزه است و این مبارزه در سه میدان شکل می گیرد. مبارزه با نفس اماره که به تعبیر رسول اکرم جهاد اکبر است. مبارزه با خصم و دشمنان یزیدی صفت زمان که امروز در مقابل ما سران کفر و استعمار قرار دارند. مبارزه با نفاق و فرهنگ نفاق که در جامعه ایجاد اختلاف، تردید و تشکیک کرده و جامعه را از مسیر خود منحرف می کند. نفاق، خوبی ها را بدی و زشتی معرفی می کند و زشتی ها را معروف.

عاشورا حرکتی رو به جلو

سالک خاطرنشان کرد: اگر انسان به بن بست خورد، توقف می کند و با اندیشه و تفکر برای رسیدن به اهداف و قله های تعالی راه پیدا می کند، در دل امید مبارزه است. کربلای حسین علیه السلام با امید پیش رفت. وی با اشاره به داستان ام وهب در ماجرای کربلا گفت: نهضت عاشورا نهضت تحول و رشد مبانی امید در جامعه است که امروز شدیداً در جامعه به آن نیاز داریم. هر کس در زندگی مشکلاتی دارد، شکست در کنکور، کسب و کار، ازدواج و… شیعه و مومن در هیچ شرایطی راه را بر خود بسته نمی بیند و ناامید نمی شود، امید به آینده سازنده است.

کارشناس هیأت تلویزیونی در بخش بعدی صحبت های خود با اشاره به این نکته که دین اسلام و شریعت پیامبر در نظام ساختاری خود مدام در حال پیشرفت و تعالی است بیان داشت: توقفی در تحول نیست. روند نهضت عاشورا رو به رشد است. ابعاد این تحول در اندیشه، فکر و تعقل است. تحول در ُبعد اخلاق و احیای ارزش ها، علم، معنویت، نور و صفای باطن و مبارزه با ضد ارزش ها و از بین بردن دروغ، کذب و مکاری است که متاسفانه امروز در جامعه در قالب های مختلف و در دستگاه های اداری شاهد آن هستیم. تحول در ادب و تربیت خانواده امام حسین علیه السلام وجود دارد. از امام حسین علیه السلام سوال کردند ادب چیست؟ پاسخ دادند ادب یعنی وقتی از خانه بیرون آمدی به هر کس نگاه کردی بگویی او بهتر از من است. الگوهای متعددی در فرهنگ عاشوراست که نشأت گرفته از فرهنگ ولایت پذیری است. علی اکبر علیه السلام که در ولایت پذیری و احترام به پدر، احترام به ولی امر برای جوانان الگوست.

از دیگر بخش های هیئت تلویزیونی آیین عشق بازی اجرای گرود سرود، قرائت قرآن توسط پورسینا، شعرخوانی حمیدرضا برقعی و نوید اسماعیل زاده، مداحی حاج محمد یزدخواستی و مداح آیینی جلال عباس زاده بود. لازم به ذکر است قسمت آخر این برنامه نهم شهریورماه 1399 ساعت 22 به روی آنتن شبکه استانی اصفهان و شبکه شما می رود.

 

پاسخی بنویسید