عاشوراییان

زمان شناسی، هنر انسان عادل

مجموعه فرهنگی عاشوراییان هفتمین شب از ویژه برنامه محرم را چهارشنبه پنجم شهریور ماه 99 با سخنرانی استاد طاهرزاده  پیرامون موضوع «کربلا بازجست سعه ی صدر گمشده» و بیانات حجت الاسلام مهدوی ارفع در خیمه عاشوراییان برگزار کرد.

استاد اصغر طاهرزاده در اولین شب حضور خود گفت: از آن جایی که حضرت محمد صلوات الله علیه غم ملتی را می خوردند که در زمان جاهلیت، کینه و دشمنی سراسر وجودشان را فرا گرفته بود و این حالت در سراسر جهان حاکم بود و از آنجایی که خداوند به حکم ربوبیت اش خواست بشریت را هدایت کند و رجوع به حقیقت را به جای دشمنی و کینه بنشاند تا انسان ها متوجه گوهر وجودی خود شوند و به همدیگر محبت بورزند، حضرت محمد صلوات الله علیه را به پیامبری برگزید. راز نبوت آشتی با خدا، آشتی با خود و آشتی با خلق است. اسلام آمد و این سه قهر را به آشتی تبدیل کرد؛ با اسلام آوردن مردم صمیمیت و محبت وجود همه مردم را فرا گرفت و فضایی به وجود آمد که مردم ایثار می کردند. در حدی محبت به جامعه اسلامی برگشت که مهاجرین وقتی به مدینه آمدند، انصار همه زندگی شان را با آن ها نصف کردند اما متاسفانه با رحلت رسول خدا آن صمیمت ها و ایثارها رفت و بازگشت به جاهلیت با همان شدت واقع شد، با حاکمیت بنی امیه کینه و دشمنی در جامعه اسلامی به اوج خود رسید.

وی در ادامه افزود: وجود مقدس حضرت اباعبدالله یک حقیقت ملکوتی است، معلوم است که در هر زمان و روزگاری انسان ها مسائل خاص آن زمان و روزگار را دارند. هنر انسان چیست؟ هنر انسان این است که زمانه و مسائلش را بشناسد و مطابق با زمانه اش به حضرت رجوع کند و جواب ملکوتی مطابق زمانه اش را بگیرد. در دفاع مقدس با اباعبدالله بر کفر جهانی غلبه کردیم. هنر شما این است زمان شناس باشید. انسان عادل زمانه اش را می شناسد، باید وسعت بیشتری نسبت به زمانه مان پیدا کنیم

حجت الاسلام مهدوی ارفع در ادامه مباحث خود بیان کرد: آیا شیطان از دست خدا در رفته است که چنین کارهایی انجام می دهد؟ اگر بگویید بله، شما کافر هستید. شیطان در پازل خدا زندگی می کند. چون خداوند می خواهد به انسان اراده در اعمال را یاد دهد. اگر گمراه کننده ای وجود نداشته باشد، انسان نمی تواند اراده و عمل داشته باشد.

در این شب دکتر امیرحسین بانکی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در روضه عاشوراییان حضور یافت و از بخش های مختلف مراسم بازدید کرد و از دیگر آیتم های مراسم در شب هفتم قرائت زیارت عاشورا، اجرای سرودهای عاشورایی و مداحی حاج محمد یزدخواستی بود.

گفتنی است ویژه برنامه محرم عاشوراییان در دهه اول محرم هر شب بعد از نماز مغرب روبروی گلستان شهدا پرچم عاشوراییان برگزار می شود.

پاسخی بنویسید