عاشوراییان

عدالت تلخ ترین میوه شیرین

چهارمین شب مراسم سوگواری اباعبدالله حجت الاسلام مهدوی ارفع در خیمه عاشوراییان؛ «عدالت» را اولین نقطه تقابل امام جامعه با کسانی که نمی خواهند اسلام را تحریف نشده قبول کنند عنوان کرد و گفت: جامعه را جز با اصل عدالت نمی توان اصلاح کرد

حجت الاسلام مهدوی ارفع در ادامه مباحث شب قبل با اشاره به خطبه 16 نهج البلاغه بیان کرد: اولین مأموریتی که حضرت علی علیه السلام در دوران ولایت خود انجام داد، اصلاح نسبت مردم با حاکمیت بود. برای این کار از پرریسک ترین نقطه یعنی ورود مردم به مطالبه گری از حاکمیت ایشان بود تا مردم باور کنند در منطق اسلامی نقش مهم و بسیار کلیدی دارند و در مرحله بعد این توقعات را اصلاح و رشد داد.

وی افزود: حضرت علی در اولین سخنرانی بعد از بیعت مردم، راه و روش صیانت از خود و دین خود را بیان کردند و گفتند از گذشته عبرت بگیرید. کسی که عبرتها برای او اشکار شود و از عذاب آن پند گیرد، تقوا و خویشتن داری او را از سقوط در شبهات نگه می دارد که با روی کار امدن امیرالمومنین علیه السلام آرامش اعتقادی مردم به هم خورد. با روی کار آمدن حکومت اسلامی آنقدر شبهه در جامعه تزریق می کنند که فقط کسانی که تقوای خاصی آن هم در تراز بالایی دارند حفظ خواهند شد. به قدری شبهات زیاد و فراوان می شود که وقتی حضرت ولی عصر ظهور می کنند برخی از منتظرانش می گویند: نه او امام زمان نیست، چیزی که او آورده اسلام پیغمبر نیست و خیلی ها ریزش می کنند. شبهات تصوری را از حق به اشتباه در ذهن انسان حک می کند و به او می چسباند در حالی که آن عین باطل است.

در ادامه حجت السلام مهدوی ارفع خاطر نشان کرد: دشمن چنان آرام آرام و لایه به لایه چهارچوب های ارزشی انسان را بر می دارد که در هر مرحله ای بگوییم حالت چطور است؟ می گوید من همان آدم اول هستم و اصلاَ باورت نمی شود که عوض شدی، مثل آدمی که آرام آرام سرطان در وجودش بروز می کند و یک دفعه از پا می افتد.

وی با اشاره به خطبه 15 نهج البلاغه گفت: عدالت اولین نقطه تقابل امام جامعه با کسانی است که نمی خواهند اسلام را تحریف نشده قبول کنند. عدالت در ابتدا تلخ ترین میوه ای است که اگر چشیدی، سپس شیرین می شود اما همه چون تلخی اولش را می چشند، آن را به بیرون پرتاب می کنند. جامعه را جز با اصل عدالت نمی توان اصلاح کرد. عدالت امور جامعه را به سامان و منظم می کند و معلوم می شود حق هرکسی چه میزان است. جود در حوزه اجتماعی همه چیز را بر هم می زند اما در حوزه فردی بسیار خوب و عالی است. وقتی تو حقت را گرفتی، بخشش کن. اما مبنای حکومت باید عدالت باشد نه جود. یکی از مهمترین و جذاب ترین موضوعاتی که امروز به حکومت اسلامی ضربه می زند جریان عدالت­خواهی است. عدالت­خواهی اگر دقیق و شفاف نباشد می تواند اساس اسلام را نابود کند. اگر معنای مبهمی از عدالت خواهی فهمیدید و خواستید وارد این عرصه شوید اینجا محل سقوط تو و جامعه است.

پاسخی بنویسید