عاشوراییان

نقش کلیدی حکومت اسلامی در حفظ اسلام

حجت الاسلام مهدوی ارفع شب دوم روضه عاشوراییان در جمع عزاداران حسینی با اشاره به اینکه حفظ و نجات اسلام از مهمترین فلسفه قیام امام حسین علیه السلام و اسارت خانواده ایشان بود گفت:  حفظ اسلام آن ارزش عالی و متعالی ست که اگر برای آن اولیا بزرگ دین و معصومین علیه السلام شهید شدند، ما هم باید بیشتر و پیشتر در موردش جایگاه خودمان را کشف کنیم و نقش خودمان را به هنگام در موردش ایفا کنیم.

حجت الاسلام مهدوی ارفع شرط اصلی و غیر قابل جایگزین حفظ اسلام و گسترش آن را به معنای تنها نسخه واقعی سعادت بشریت تشکیل حکومت اسلامی دانست و متذکر شد: تنها مقدمه به انحطاط کشیدن اسلام و مسلمین این است که حکومت اسلامی به دست ناصالحان بیفتد، وی عنوان کرد: از نگاه دشمن شناسی همیشه یادمان باشد اگر خواستیم بدانیم از مجموع دارایی هایی که داریم کدام ارزشمند است و از بین انها کدام ارزشمندتر، راه روشن این است که ببینیم دشمن برای کدام یک بیشتر برنامه ریزی کرده؛ چون انگیزه ضربه زدن به پاشنه آشیل ما یعنی نقطه قوت اصلی را دارد. حکومت آن نقطه تمرکز جدی جریان باطل است که اجازه ندهد دست حق بیفتد و وقتی در دست باطل افتاد اجازه ندهد از دستش خارج شود.

حکومت اسلامی، تمرکز جدی جریان باطل است

سخنران روضه عاشوراییان بیان کرد: دیگران برای مطامع خودشان از حکومت دست نمی کشند و می دانند هر بخش دیگری را در دست بگیرند تا زمانی که حکومت در دست صالحان باشد به اهداف خود نمی رسند. حکومت نقش کلیدی و منحصر به فردی دارد. اگر بخواهید جامعه را اصلاح کنید یا فاسد کنید باید به حکومت دسترسی داشته باشید. امیرالمومنین علیه السلام در خطبه 216 نهج البلاغه که از مهمترین خطبه های نهج البلاغه است می فرماید: رعیت (مردم) اصلاح نمی شوند مگر با اصلاح زمامداران. این یک اصل دقیق و قوی و قابل اثباتی ست. اگر بخواهید جامعه اصلاح شود باید حاکمان اصلاح شوند. از طرفی هم اگر بخواهید جامعه را به فساد، تباهی و اضمحلال بکشانید باید حکومت را به دست نااهلان دهید. الناس علی دین ملوکهم و می توان از سخنان اهل بیت دهها نشانه آورد که هر کاری بخواهید انجام دهید از حکومت شروع می شود.

مهدوی ارفع در ادامه افزود: می دانید که مبدا تاریخ اسلام بعثت پیامبر نیست بلکه هجرت پیامبر از مکه به مدینه است. چرا؟ چون پیامبر در مدینه حکومت تشکیل داد و به برکت این حکومت در جهان گسترش پیدا کرد و الا عبادت فردی را در مکه هم می توانستند داشته باشند. در مدینه زمینه و بستر آماده شد که حکومت به دست صالحان بیفتد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در مقابل هر حقی تکلیفی تعریف شده است. اینگونه نیست که انسان در طول زندگی فقط صاحب حق باشد. قطعاً سود و زیان آن دو طرفه است هر جا حق به نفع تو تمام شد مطمئن باش جایی دیگر به زیان توست و برعکس. اسلام را حکومت حفظ می کند و حکومت نخ تسبیح و ستون آن حاکم اسلامی است. علی علیه السلام در خطبه 216 نهج البلاغه می فرماید: بزرگترین حقی که خدای سبحان از بین تمام حقوق واجب کرده است حق رهبر بر ملت و حق ملت بر رهبر است. نتیجه این حق چیست؟ آنگاه که مردم حق رهبری را ادا کنند و زمامدار حق مردم را بپردازد، حق در آن جامعه عزت پیدا می کند . راه های دین پدیدار و نشانه ی عدالت برقرار و سنت پیامبر پایدار می گردد. روزگار اصلاح می شود و مردم در تداوم حکومت امیدوار و دشمن در آرزوها مأیوس می شود. اگر قرار بود در عالم کسی باشد که بر همه حق دارد و کسی حقی نسبت به او ندارد فقط” خداست”. اما خداوند هم از باب لطف، حقوقی را بر خودش واجب کرده و مساله حق را متقابل نموده است.

پاسخی بنویسید