عاشوراییان

کشور ما پر از قاسم سلیمانی است

حجت الاسلام مهدوی ارفع در ششمین شب ویژه برنامه آیین عشق بازی گفت: اگر جوانان این تاریخ و حکومت را درک می کردند، همه مالک اشتر می شدند. مالک اشتر کسی است که امام علی علیه السلام به او تکیه می کردند، ما بسیار جوانان آماده برای مالک اشتر شدن داریم، اگر قدر خودشان و زمانه خود را بشناسند.

حجت الاسلام مهدوی ارفع با اشاره به اینکه باید شرایط زمانی خودمان را مانند سید الشهدا و یاران ایشان درست درک کنیم گفت: بدانیم اسلام در کدام موقع قرار دارد یعنی از نگاه ایجابی بدانیم چه فرصتی برای اعتلای اسلام و مسلمین است و از نگاه سلبی و آسیب شناسانه بدانیم مهم ترین آسیبی که دارد به اسلام می خورد چیست. آن وقت ما در زمانه خودمان طوری تمرکز می کنیم که قطعاً مهم ترین نقطه است اما اگر از این بحث ها خدای ناکرده غفلت کنیم و نتوانیم زمانه خودمان را درست بشناسیم و جایگاه و توان خود را درست تشخیص دهیم؛ هر کار خوبی هم که انجام دهیم، باز مجرم هستیم. مشکل ما در فهم این نیست که کسی مشغول به یک کار مضر مفسدانه باشد، بالاتر از این است که افراد مشغول کارهای مفید غیر اولویت دار باشند و بدتر از آن انتظار داشته باشند که حکومت اسلامی هم اولویتش مسائل مفید غیر اولویت دار باشد.

وی با توجه به سخن حضرت علی علیه السلام افزود: عالم کسی نیست که هزار جلد کتاب نوشته باشد و هزاران شاگرد تربیت کرده باشد، عالم واقعی کسی است که می داند دقیقاً چقدر ارزش دارد و بداند این ارزش ها را در کجا هزینه کند. برای جهالت انسان همین قدر بس که نداند چقدر ارزش دارد حتی اگر به او عالم گویند.

فرزند زمان باش

خطیب روضه عاشوراییان بیان کرد: کسی که عالم و مشرف به زمانه خودش است، یعنی مختصات زمان خودش را می داند، آینده پژوه و گذشته پژوه است، اکنون را خیلی درست درک کرده و در تاریخ خودش متمرکز است، این فرد زمانه خودش را درست شناخته و شک و تردید به او هجوم نمی آورد بدین معنی که دیگر نمی گوید نمی دانم اولویت چیست و کدام کار مهم است. انسان اگر زمان شناس باشد در هر زمانی در مهم ترین و اولویت دارترین نقطه تاریخ قرار می گیرد اگر اولویت ها را پیدا نکنیم از همه چیز یا بیهوده ناراضی هستیم و یا بیهوده راضی هستیم.

این فعال فرهنگی متذکر شد: معاویه در زمان حکومت خود هوشیار بوده است و گفتمان معیشت و لذت را در بین دو گروه از مردم رواج می دهد بدین معنا که قشر ضعیف جامعه را چنان در تنگنا قرار می دهد که دغدغه تأمین معیشت داشته باشند و قشر متوسط رو به بالا را چنان غرق لذت جویی می کند که شهواتشان اجازه نمی دهد به سمت آرمان خواهی بروند. هر دو گروه را از امام علی علیه السلام دور می کند، گروه اول به علت روزمرگی و گروه دوم به خاطر اینکه نمی توانند لذت ها را رها کنند، از امام دور می شوند.

وی با اشاره به نامه 45 نهج البلاغه افزود: اگر حزب اللهی ها، قاضی، استاندار، پاسدار، مذهبی و… یاد بگیرد که در این شرایط چگونه زندگی کند که مردم لااقل ناامید و دلخور نشوند، به امامش کمک کرده است. اگر این کار را کنند مشکلات روزمره جامعه حل می شود و کارهای بزرگتر پیش می رود. تکلیف ما طبق این نامه کمک به رهبرمان است و باید کمک به رهبرمان را تنها وظیفه خود بدانیم .

مهدی ارفع در پایان خاطرنشان کرد: یار یعنی من فدای آرمان های امام هستم، علت این که امام زمان (عج) ظهور نمی کنند این است که ما دعا می کنیم ولی پایش نمی ایستیم، امام زمان یک کارپرداز است برای ما که انشاءالله می آیند و کارهای ما را درست می کنند، در حالی که در مهدویت برعکس است و ما باید کارپرداز باشیم و کارهای امام را انجام دهیم چون امام می خواهند به تراز بشریت کمک کنند و ما هم یکی از آنها هستیم.

 

پاسخی بنویسید