عاشوراییان

گشت ارشاد، آخرین ایستگاه

هیأت تلویزیونی عاشوراییان در قسمت پنجم با موضوع اینکه آیا دین و اعمال آن اجباری است، چهارم شهریورماه ساعت 22 روی آنتن شبکه تلویزیونی استان اصفهان رفت.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی در ابتدای این مبحث خاطرنشان کرد: پیامبران ما درد بشر را داشتند و به همین دلیل برخاستند. در هیچ کجای دین اسلام و هیچ یک از سخن پیامبر اعظم اجباری در دین وجود نداشته و هرکس در انتخاب دین خود، آزادی عمل دارد.

او افزود: انسان اگر دین اسلام را پذیرفت، باید به تمام دستورات آن پایبند باشد تا بتواند به اهداف خود برسد. اگر کسی به بعضی قانون ها عمل نکند و به موفقیت نرسید، این را نباید پای اسلام بگذارد؛ بلکه نتیجه بی توجهی خودش است. پیش از این هم به این موضوع اشاره کرده ایم، در قرآن آیه ای وجود دارد لا اکراه فی دین یعنی آزادی در دین. دین اسلام مجموعه کاملی است چون در دین ما چه از نیازهای معنوی و چه مادی، به همه ابعاد توجه شده است. از کوچک ترین نیازهای ما در دین گفته شده است. اگر وارد این دین شدید، پس باید به همه چیز عمل کنید. حجاب یکی از همین امرهاست.

کارشناس برنامه در پاسخ به سوال عملکرد گشت ارشاد در جامعه کنونی خاطرنشان کرد: گشت ارشاد آخرین ایستگاه است. اول خود شخص باید مواظب باشد، دوم خانواده و جامعه و در آخر گشت ارشاد. در هر جامعه ای قانون هایی وجود دارد که بعضی از افراد با آن ها مخالف اند اما اگر عملی در جامعه قانون شود، همه موظف به عمل کردن آن هستند. در حجاب هم دو بعد وجود دارد؛ بعد فرهنگی و بعد قانونی. باید در جامعه فرهنگ سازی صورت بگیرد، طوری که فردی وارد کشور ما بشود واقعاً متوجه این شود که جامعه اسلامی هستیم.

سهروردی رشد و توسعه را متضاد هم دانست و بیان کرد: پیشرفت یعنی در کنار برج سازی و توسعه، رشد عقلی نیز وجود داشته باشد. درست است کشور های بی دین مانند ژاپن، توسعه زیادی دارند اما آمار خودکشی در این جامعه زیاد است. پس رشد انسانی ضعیف است. جامعه اسلامی بالاترین نسخه دین هاست. کدام کشور توسعه یافته می تواند در حد زمان ظهور امام زمان (عج) که رفاه به حد بالایی می رسد، رفاه ایجاد کند.

گزارش تصویری هیئت یادگاران امام، شعر خوانی حمید رضا برقعی، سرود عاشوراییان و مداحی مهدی عامل فاتحی بود.

بینندگان برنامه می توانند با ارسال کلمه گفته شده به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۳۳۵۵ در برنامه شرکت کنند و هر شب به ۵ نفر از بینندگان هدیه دو میلیون ریالی تعلق می گیرد.

پاسخی بنویسید