عاشوراییان

عاشوراییان ظرفیت جهانی شدن دارد

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، از مبلغان حوزه بین الملل و کارشناس برنامه تلویزیونی آیین عشق بازی در مصاحبه ای به خبرنگار عاشوراییان گفت: من زمانی که نام عاشوراییان را می شنوم، یاد جوانان امام حسینی که انقلابی عمل می کنند می افتم و تصویر آنان در ذهنم تداعی می شود.

یحیی سهروردی در ابتدای گفتگو اظهار کرد: من عاشوراییان را به عنوان مجموعه فرهنگی فعال و موفق از قبل می شناختم و حتی زمانی که در خارج از کشور بودم، برنامه های آن را دنبال می کردم. او علت علاقه اش به این مجموعه را این چنین بیان کرد: در شرایط کنونی که باید پروتکل ها رعایت شوند، جمعیت عظیمی به مجموعه می آیند؛ که این آمار در سال های قبل بیشتر هم بوده است. پس می توان گفت عاشوراییان به اندازه ی یک شهر دنبال کننده دارد. اما این کافی نیست! در کشورهای خارجی میلیون ها ایرانی مقیم داریم و علاقمندان به اسلام، در کشورهای غیر مسلمان زیاد هستند، ولی امکانات زیادی به ویژه در شرایط کنونی برای دنبال کردن مراسمات مذهبی ندارند؛ پس نیاز است عاشوراییان ظرفیت روضه اش را مختص به اصفهان و حتی ایران نبیند و ظرفیت خود را جهانی کند. در این راه از فضای مجازی استفاده های خوبی می توان کرد. ما اگر می خواهیم ظهور اتفاق بیفتد باید عاشورا را جهانی کنیم، باید جهانی فکر کنیم.

عاشوراییان به اندازه ی یک شهر دنبال کننده دارد

وی افزود: در اتمسفر فرهنگی باید نام امام حسین علیه السلام محور باشد، این یک اتفاق جاری در هستی است. باید نسل جوان را دریابیم، در حوزه رسانه به طور جدی فعال باشیم و باز هم می گویم که عاشوراییان را فقط در اصفهان نبینیم! لااقل در نصف جهان ببینیم.

سهروردی دغدغه امروز نوجوانان را شنیده شدن دانست و گفت: نوجوانان ما سوال ندارند! آن ها مسئله دارند. دنبال جواب نیستند، بلکه به دنبال راه حل می گردند. راه حل آن ها هم شنیدن است. ما به عنوان راهنمای آن ها باید شنوای خوبی باشیم و صدای نسل جدید را بشنویم. من به عنوان یک روحانی نیامدم کسی را درست کنم؛ من آمده ام کمک کنم‌. ما آمده ایم فالوورهای بد آدم ها را بریزیم و فالوورهای خوب را به آنها بیفزائیم. خوشبختانه تمام این اتفاق ها در عاشوراییان می افتد.

او درباره نوآوری های عاشوراییان گفت: من در یکی از شب های برنامه گفتم محدودیت ها خلاقیت می آفرینند و عاشوراییان از این مسئله به خوبی استفاده کرده است. آن ها با شرایط کرونا عملکرد خوبی داشته اند؛ اما می توانند بهتر هم باشند چون از کشور هایی همچون آمریکا، کانادا، روسیه، بحرین و دیگر کشورها این برنامه را می بینند، باید عاشوراییان کاری کند که محدودیت ها برداشته شوند.

حجت الاسلام سهروردی درمورد رعایت شیوه نامه های بهداشتی در عاشوراییان اذعان کرد: پروتکل ها عالی و حتی بیشتر از آن چیزی که باید انجام می شد اجرا شد. در ورودی مراسم، حین برنامه و حتی بعد از آن هم نظارت ها صورت می گرفت و اجرا می شد. عاشوراییان باید الگوی هیأت های دیگر هم باشد.

مخاطب، عاشوراییان را با نوآوری هایش می شناسد

حجت الاسلام مهدوی ارفع در گفت و گو با خبرنگار عاشوراییان با اشاره به نوآوری های این مجموعه فرهنگی تولید هیأت تلویزیونی را خلاقیتی فوق العاده دانست و متذکر شد: عاشوراییان هم در اصلش، هم در موضوع و  الگوی مدیریتی اش یک خلاقیتی دارد. خلاقیت مادر پیشرفت هنری است.

حجت الاسلام مهدی ارفع در پاسخ به این سوال که با شنیدن اسم عاشوراییان چه چیزی در ذهنتان تداعی می شود گفت: «تربیت تشکیلاتی»، سال 80 اولین سالی بود که به مجموعه عاشوراییان آمدم. مسئولین اصلی که الان در عاشوراییان فعالیت می کنند آن زمان بچه های ابتدایی بودند اما الان هر کدام یک مدیر فرهنگی بزرگ و قوی شده اند.

این فعال فرهنگی در رابطه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی روضه عاشوراییان خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت کرونا و دلهره هایی که در جامعه ایجاد میشد و خیلی از مجموعه ها مثل عاشوراییان نمی دانستند که بالاخره، محرم برگزار می شود یا نه، کیفیت و سنگینی کاری که عاشوراییان در محرم انجام داد، به نظر من فوق العاده بود. فکر میکنم بچه های عاشوراییان هم تصور نمی کردند که این جمعیت در ماه محرم بیایند و بعد هم بتوانند الحمد لله با این کیفیت کار را انجام بدهند. خدا را شکر این کار امام حسین علیه السلام بود.

وی شناخت درست را اولین مسئله جهت فرهنگ سازی گفتمان عدالت خواهی دانست و متذکر شد: ما باید اول عدالت را درست فهم کنیم نه درشت. ثانیاً اگر عدالت بخواهد به یک فرهنگ تبدیل شود، مقدمات و مراحلی دارد که نمی توان از آنها پرش کرد: اولین آن قانون عدالت مند است. ما باید بر قوانین خیلی فشار بیاوریم. دوم ساختارهای عادلانه است. ساختارها عادلانه نیست! الان یک بانو که در این کشور بخواهد فعالیت کند، از طرف دیگر شئون اسلامی خود را رعایت کند و از طرفی دیگر وظایف مادری خود را انجام بدهد، اصلاً نمی تواند این کار را بکند. باید تمام ساختارها واقعا برای همه فضاها عادلانه باشد. دسترسی به اطلاعات اقتصادی عادلانه نیست. یک عده رانت دارند و سریع متوجه می شوند، چه چیزی گران می شود چه چیزی ارزان و مردم دسترسی ندارند. دسترسی به امکانات زندگی بعد از 41 سال عادلانه نیست. علی علیه السلام اگر دم از عدالت می زد، خودش به شدت در زندگی شخصی اش عادل بود. او در نامه ای به یکی از فرمانداران خاطی خود مینویسد “به خدا اگر حسن وحسین هم این کار را انجام داده بودند، با آنها هم همین برخورد تند را می کردم.تعارف نمی کنم.”

سخنران ویژه برنامه آیین عشق بازی افزود: اول باید بفهمیم که عدالت چیست و چگونه محقق می شود و بعد هم باید مراقبت بکنیم از افراط و تفریط، بلایی که همیشه داریم یا به اسم مصلحت نظام تفریط می کنیم یا به اسم شجاعت و عدالت علوی افراط می کنیم. اینها خطر بزرگی است و آخرین نکته به نظر من کار تشکیلاتی است. کار تشکیلاتی در عدالت خواهی، از کار تشکیلاتی در کار فرهنگی عادی هم مهم تر است.

عاشوراییان حزب اللهی تربیت کند

او اهم فعایت های فرهنگی را تربیت نیروی حزب الهی عنوان کرد و گفت: عاشوراییان باید حزب اللهی تربیت کند. چون بچه های عاشوراییان، خیلی تشکیلاتی اند، نسبت به خیلی های دیگر به هنر مسلط ترند، به فضل خداوند سعه صدر عجیب و جمعیتی عظیمی دارند.  اینها اگر حزب اللهی تربیت بکنند ما شاهد الگوی خوبی هستیم یعنی حزب اللهی که درس و بحثش بهترین است، اخلاقش بهترین است، زندگی اش، فعالیتش و خدمتش هم بهترین و قشنگ تر است. یک حزب اللهی باید در هر زمانه ای بتواند تشخیص دهد الان واجب و مستحب چیست، اولویت و غیر اولویت چیست.

ارفع با اشاره به نوآوری های عاشوراییان بیان کرد: فکر می کنم همه کسانی که با عاشوراییان آشنایی دارند. آن را با همین نوآوری هایش میشناسند. چه در انتخاب شعار سالانه، چه در طراحی های خود و چه حتی در محتوای خود، گاهی خلاقیت هایی داشت. امسال هم که واقعا این هیئت تلویزیونی یک خلاقیت فوق العاده است. هم در اصلش، هم در موضوعش، هم در الگوی مدیریتی اش یک خلاقیتی دارد. خلاقیت مادر پیشرفت هنری است یعنی اگر کسی خلاقیت نداشته باشد، مبتلا به روزمرگی و تکرار میشود در حالی که جامعه تغییر می کند. جلو که نیست هیچ، عقب هم میفتد. منتهی خلاقیت هم چارچوب دارد، گاهی با بدعت اشتباه میشود. اینها را باید مراقبت کرد.

در پایان ارفع به جوانان به خصوص اعضا مجموعه فرهنگی عاشوراییان توصیه کرد: عاشوراییان میتوانند قطب و کانون ترویج فرهنگ نهج البلاغه خوانی در اصفهان بلکه در کشور باشند. نهج البلاغه قانون اساسی زندگی در این دوره تاریخی است. لذا کار فرهنگی، سیاسی و… بدون نهج البلاغه، ناقص است. ما تا وقتی که ندانیم در چه نقشه ای باید حرکت کنیم، فایده ندارد. نهج البلاغه کلید حل همه مشکلات امروزه است. نهج البلاغه خیلی راه را در زمینه باور باز می کند. نهج البلاغه باید متن تمام خلاقیت ها، برنامه ها و زندگی هایمان بشود.

سرعت عملِ سرنوشت سازِ سمعی بصری

مجموعه فرهنگی عاشوراییان در دهه اول محرم الحرام ویژه برنامه آیین عشق بازی را در دو مدل هیأت تلویزیونی و روضه برگزار کرد، این دو برنامه وظیفه کلیه خادمین نهادها و قسمت ها را دو چندان کرد که قسمت سمعی بصری هم از این مورد مستثنی نبود.

به گفته مهرداد لطیفی مسئول سمعی بصری عاشوراییان 20 نفر در این بخش فعالیت داشتند که در قسمت های مختلف تصویربرداری، صدابرداری هیأت تلویزیونی، صدابرداری محیط، میکس صدا، ساخت وله ها، فیلمبرداری های پرتابل، تدوین و… خدمت می کردند. علاوه بر این ها آرشیو داده ها و دسته بندی آن ها نیز بر عهده قسمت سمعی بصری است. همچنین در مدیریت جدید زیرمجموعه چارت سمعی بصری قسمت تولیدات هم اضافه شده است که در آینده به شرط تأمین بودجه فعالیت بیشتری خواهد داشت.

مسئول بخش سمعی بصری با اشاره به تولیدات این قسمت خاطرنشان کرد: امسال نماهنگ هایی برای هیأت تلویزیونی و موضوعات مختلف مانند رعایت شیوه نامه های بهداشتی در روضه، چگونگی عملکرد خادمین و گزارش تصویری از برگزاری مراسم و فعالیت ها و منتخبی از سخنرانی های هرشب تولید گردید، همچنین ساخت تیزر هیأت تلویزیونی و بازی اوبوتو نیز از دیگر تولیدات تصویری عاشوراییان بود. وی در این باره افزود: سه تیم برای تهیه تولیدات تصویری از جمله تولید محتوا، تصویربرداری و تدوین فعالیت داشتند.

سرعت عمل در عین تخصص

لطیفی در گفت و گو به خبرنگار عاشوراییان گفت: بیش از 60 درصد نیروهای این بخش دانش آموزان هستند و با توجه به رویکرد این مجموعه فرهنگی جهت حضور بیشتر نوجوانان برای مسئولیت پذیری و… فعالیت خود را به صورت جدی از سال گذشته طی آموزش های مستمر شروع کردند، بخشی از افراد تیم تصویربرداری، دستیار صدابردار دانش آموز هستند و پیشرفت خوبی در عملکرد داشته اند و به جرأت می توان گفت از لحاظ مهارتی قابل قبول هستند و توانایی لازم را جهت پیشبرد فعالیت های اجرایی دارند.

وی در پایان اذعان داشت:16 سال است که کار صدا و تصویر انجام می دهم، در تمام این سالها اتفاقات پرفشار بر روی این بخش بوده است چون علاوه بر فعالیت های قبل از برنامه، در حین اجرا همه فعالیت ها به صورت زنده است و به لحظه بودن و عملکرد سریع نیروها برای برنامه بسیار سرنوشت ساز است، بنابراین خادمین این بخش علاوه بر اینکه باید از لحاظ فنی قوی و سریع باشند، باید شتاب زدگی بی مورد نداشته و همراه با آرامش عمل کنند و ویژگی متمایز آنها با سایر خادمین سرعت عمل در عین تخصص و داشتن ظرفیت بالا در برخورد با مخاطب است.

بزرگترین دکور عاشوراییان در سال های اخیر

آماده سازی دکور اصلی ویژه برنامه آیین عشق بازی عاشوراییان از طراحی، اجرا و دوخت برعهده خادمین برادر و خواهر بوده است که با ابعاد 12 در 33 متر یکی از بزرگترین دکورهای عاشوراییان محسوب می شود.

حسین بابایی مسئول تبلیغات و فضاسازی مجموعه فرهنگی عاشوراییان درباره سردر روضه آیین عشق بازی گفت: طرح سردر برگرفته از تابلوی استاد فرشچیان است، نیم محراب هایی که همه به سمت وسط و در ورودی روضه هستند و کتبیه های محتشم که بر روی آن ها خط نگاری شده اند، اشک ها نیز نماد روضه و اشک بر سیدالشهدا هستند.

بابایی با اشاره به اینکه آماده سازی دکور اصلی ویژه برنامه عاشوراییان از طراحی، اجرا و دوخت برعهده خادمین بوده است، بیان کرد: به خاطر فضای باز و بزرگی که برای رعایت پروتکل های بهداشتی داشتیم، باید دکور بزرگی طراحی می کردیم که مزین به شعار روضه و حدیث حسین و منی و ان من الحسین بود که آماده سازی آن از صفر تا صد برعهده خادمین عاشوراییان بود، این دکور با ارتفاع 12 متر و 33 متر عرض یکی از بزرگترین دکورهای این مجموعه فرهنگی در سال های اخیر فعالیت است.

وی خاطر نشان کرد: برای یاد و خاطره حاج قاسم سلیمانی دو قسمت از فضاسازی مراسم را به ایشان اختصاص دادیم، نشان ذوالفقار که به صورت نمادین در درب ووردی تعبیه شده بود که مخاطبان می توانستند جمله ای یادگاری و یا دل نوشته ای خطاب به ایشان بنویسند، همچنین به جای عکس های شهدا که هرساله در کتبیه های ستونی مراسم نصب می شدند، امسال از عکس های حاج قاسم استفاده کردیم.

بابایی افزود: دکور هیأت تلویزیونی نیز طبق سنوات گذشته خیمه عاشوراییان کار شد تا روح و فضایی که مردم می بینند، یاد خیمه عاشوراییان بیافتند چرا که مردم ما را با این دکور می شناختند، به علاوه قاب هایی که در پس زمینه و بکگراند سن برنامه کار شده بود با الهام از فرم پوستر برنامه می باشد که مزین به عکس های هیأت های مختلف قدیمی و عاشوراییان بود.

او علت اهمیت فضاسازی برای هیأت عاشوراییان را ارزشمند بودن دید مخاطب دانست و متذکر شد: دید مخاطب و حس او برای ما مهم است که وقتی در جلسه قرار می گیرد، حس خوب و متفاوتی داشته باشد و با هیئت نوآور و خلاقی مواجه شود. این فعال فرهنگی در پایان گفت: بخش تبلیغات امسال تبلیغ سه حوزه روه عاشوراییان، بازی اوبوتو و هیأت تلویزیونی رو برعهده داشت که در قالب عرشه پل، سیلک، تک پایه و لمپست در سطح شهر نصب شد. خادمین این قسمت 15 نفر بودند که از یکماه قبل کارها را به صورت شبانه شروع کردند و پس از اتمام کار نیز در سایر بخش ها به فعالیت خود ادامه دادند.

دکتر زهرا شیخی

عاشوراییان اتفاقی بی نظیر و کم رقیب در اصفهان

مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان در نهمین شب از برپایی خیمه ی عظیم حسینی میزبان زهرا شیخی نماینده ی مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بود.

دکتر زهرا شیخی مبارکه لنفولوژیست و نماینده ی مردم اصفهان و سخنگوی کمسیون بهداشت و درمان در مجلس یازدهم شورای اسلامی است.

او در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان گفت: تعریف مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان را بسیار شنیده بودم، امشب خیلی به وجد آمدم و فکر می کنم در اینجا یکی از اتفاقات بی نظیر در اصفهان رقم می خورد، کم رقیب هستید و عملیاتی در میدان وارد شدید و خیلی تاثیرگذار خواهید بود، قطعاً نظر کرده اید و نیت هایتان خالص است، شیخی در ادامه با ذکر مطلبی از شهید آوینی، شهید فعال در عرصه فرهنگی و هنری گفت: اگر می خواهید کارهایتان اثر خود را داشته باشد؛ نیت های خود را خالص کنید و من امشب این خلوص نیت شما را از نزدیک لمس کردم.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: عاشورا اگرچه به ظاهر یک موفقیت برای امام حسین علیه السلام و یارانش نبود ولی صحنه ی نبرد حق و باطل یک خانواده ی بی نظیر بود که عمق تأثیر آن سالیان سال است‌‌ و امیدوارم مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان بتواند این تأثیر را به خوبی به نمایش بگذارد.

سخنگوی کمسیون بهداشت و درمان در گفت و گویی بی تعارف با ابراز نگرانی خود از رعایت شیوه نام های بهداشتی در هیئات مذهبی عنوان کرد: بدون اغماض شما خوب عمل کردید و با تمام سختی ها سعی کردید نکات را رعایت کنید، خدا را شکر در روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان علاوه بر شور حسینی، شعور حسینی هم دیده می شود و ورود خلاقانه ی شما به عنوان مجموعه هایی که کار مذهبی می کنند، بسیار جای ارزش گذاری دارد.

خستگی ناپذیر باشید

همچنین درباره ی حضور فعال بانوان در دوران شیوع بیماری کرونا اضافه کرد: اثرگذاری که خانم ها در خانواده و اجتماع دارند، باید پررنگ تر دیده شود. خانم ها با ظرافت ها، نگاه مادرانه و دلسوزانه ای که دارند در مسائل ورود می کنند؛ تعداد خانم هایی که در بحران کرونا فداکاری کردند و صحنه سلامت را ترک نکردند خیلی زیاد بود و نقش به سزایی ایفا کردند، در بدو ورود به روضه هم احساس کردم که خانم ها در عاشوراییان فعال تر هستند، خوشحال هستم که بدون هیچ اغماضی در این زمینه به خوبی کار شده است. من به عنوان یک نماینده ی خانم این را وظیفه اصلی خود می دانم که از این گونه مجموعه ها حمایت کنم و یکی از اهداف اصلی من این است که با تمام توان خود قوانین مربوط به اصلاح جایگاه زن، تأثیرگذاری آن، ازدواج و فرزندآوری آن ها را بررسی و فعال کنم.

او در آخر خطاب به عاشوراییان گفت: در کارهای بزرگ باید خستگی ناپذیر باشید و با خلاقیت عمل کنید‌. کار پیش روی شما کار آسانی نیست ولی با قدمی محکم به سوی آن بروید و در این راه به خداوند توکل کنید‌، عاشوراییان باید راه عاشورا را ادامه دهد و در همان مسیر قرار گیرد.

استقبال‌ بی نظیر از اولین مسابقه ی AR شهری

امسال نهاد تربیت مجموعه فرهنگی عاشوراییان در سه حوزه ی رویداد اوبوتو، حضور دانش آموزان و دانشجویان در برنامه ی هیأت تلویزیونی و نظارت و تقسیم دانش آموزان در قسمت های مختلف محرم فعالیت داشت.

محمدحسین اعتزازیان مسئول نهاد تربیت مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان درباره ی بازی اوبوتو گفت: اوبوتو اولین بازی واقعیت افزوده شهریست که خوشبختانه از سوی مخاطبان هدف که سنین ۱۱ تا ۱۴ ساله بودند با استقبال بی نظیری روبرو شده که فراتر از انتظار بوده است.

اعتزازیان در ادامه خاطرنشان کرد: بازی اوبوتو از سوی برخی رسانه ها و موثرین شهری و کشوری بسیار مثبت تلقی شده و نگاهی همراه با تحسین و تحیر داشته است و برخی از آنان اذعان داشته اند که عاشوراییان این فرصت را در اختیار آن ها قرار دهد و همکاری جدیدی با آن ها داشته باشد تا از تجربه ی عاشوراییان در این زمینه استفاده شود.

او درگاه ورودی دانش آموزان به زیر خیمه ی عاشوراییان را در محرم امسال بازی اوبوتو دانست و گفت: این یک حرکت خلاق برای مجموعه فرهنگی عاشوراییان تلقی می شود. رویداد اوبوتو تا بیستم شهریور ادامه دارد که از هشتم این ماه پنج نقطه نهایی برای بازیکنان باز می شود و بیستم شهریور ماه یک رویداد حضوری رقم خواهد خورد که دانش آموزان و رتبه های برتر اوبوتو حضور خواهند داشت و در آن برنامه برنده جایزه ویژه مشخص می شود. همچنین در پایان هرشب برندگان روزانه این بازی معرفی می شوند و جوایز خود را در روضه دریافت می کنند.

این فعال فرهنگی در ادامه درباره ی نقش دانش آموزان و حضور پررنگ آن ها در برنامه تلویزیونی افزود: دانش آموزان و دانشجویان قبل از شروع برنامه در جلساتی پیرامون موضوعات مختلف، بحث و تبادل نظر با کارشناس برنامه حجت الاسلام سهروردی صورت می گرفت تا بچه ها آماده ی پرسشگری در برنامه شوند؛ که در قسمت بانوان ۶۰ الی ۷۰ نفر و قسمت آقایان ۳۰ نفر شرکت کننده حضور داشتنند.

اعتزازیان در آخر یادآور شد: امسال حوزه ی نهاد تربیت نظارت بیشتری بر تقسیم نوجوانان داشته است و فضای تربیتی آن ها در قبل و بعد از محرم با حضور مسئولین مجموعه صورت گرفته است که به روند اجرای برنامه ها و اهداف ما کمک شایانی کردند و جو بسیار خوبی ایجاد کرده است و از نکته های ویژه محرم امسال رعایت قوانین نهاد تربیت از سمت دانش آموزان و جوان تر شدن کادر و پایین آمدن میانگین سنی در مجموعه بوده است.

پاکزاد

هیأت تلویزیونی عاشوراییان حاصل نبوغ فرهنگی

حاج اکبر پاکزاد از سرداران جبهه و جنگ در شب نهم میهمان روضه و هیأت تلویزیونی عاشوراییان بود. او عاشوراییان را یک هیأت خلاق، آگاه به مسائل دینی، امام شناسی و دشمن شناسی دانست.

پاکزاد در ابتدای گفت و گو با اشاره به نامگذاری مجموعه فرهنگی عاشوراییان گفت: نام گذاری برای هیئت ها بستگی به تفکرات جمعیتی که آن را تشکیل می دهند، دارد. نامگذاری این هیأت با حضور برخی اساتید و موسسین آن 20 سال پیش در منزل ما انجام شد و یقین داشتم با انتخاب این نام قطعاً تفکر عاشورایی پیدا می کنند و این تفکر حتماً باید از نوجوانان و جوانان شروع شود تا به میانسالان برسد. او در بیان ویژگی های این مجموعه فرهنگی اظهار داشت: عاشوراییان از نظر فکری بسیار غنی است و نام عاشوراییان معلول تفکر عاشورایی اعضای هیأت است، عاشوراییان از نظر من یک هیأت بسیار روشن فکر، آگاه به مسائل دینی، امام شناسی و دشمن شناسی است.

وی با اشاره به برنامه های سالانه ی عاشوراییان و هيأت تلویزیونی محرم امسال افزود: برنامه های این هيأت عامل پرورش نوجوانانی است که می‌توانند با یک فرهنگ و یک روحیه ی کاملاً اسلامی مسئولیت های سنگینی را عهده دار شوند. عاشوراییان در مورد مسائل هجرت دادن جوانان به سمت امام حسین علیه السلام، چهارده معصوم و خداوند هر آنچه توانستند در این سال ها برنامه ریزی نویی داشتند. نمونه آن هیأت تلویزیونی است. که فکر نمی کنم بالادست آن با توجه به شرایط کرونا حرکت دیگری انجام شده باشد، آنها با نبوغ فرهنگی شان توانستند کار را به نحو احسن مدیریت کنند.

آرامش عزاداران حسینی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی

سردار ویروس کرونا را یک دشمن ناشناخته، مرموز و تروریست دانست و خاطرنشان کرد: روضه ی عاشوراییان با رعایت پروتکل های بهداشتی که اعم از فاصله گذاری اجتماعی در فضای داخلی که باعث آرامش عزاداران حسینی می‌شود، هیأت تلویزیونی نیز که عامل رفع خیلی از سوالات نوجوانان در مسائل دینی-فرهنگی شد و افزون بر آن روضه را به خانه ی محبین اهل بیت علیهم السلام برد و از نظر بنده این فعالیت بزرگترین حرکت فرهنگی بود.

حاج اکبر پاکزاد در ادامه به نوجوانان و جوانان عاشوراییان توصیه کرد که از این مسیر هیچ گاه دور نشوند و حرکت صحیح در این مسیر عامل جذب نوجوانان و جوانان در این مسیر شده و علاوه بر آن برکتی بزرگ دارد. از مسیری که در آن حرکت می کنند دور نشوند. اگر محبت به امام حسین علیه السلام باشد قطعاً این مسیر را پیش می روند و می توانند نیرو جذب کنند و این نیرو آوردن در کیسه اسلام، ولایت و رهبری قرآن و عترت ثوابی و برکتی برای زندگی شان خواهد بود. راه امام حسین این است که اگر لبیک یا حسین گفتید گناه نکنیم، غیبت نکنیم، دروغ نگوییم. غیرت و عزت داشته باشیم و شجاع باشیم. اگر می خواهیم سرنوشت مان به شهادت ختم شود، باید قرآن، نماز سر وقت و احترام به پدر و مادر و جلوگیری از افت تحصیلی را رعایت و سرلوحه زندگی مان قرار دهیم.

انتظامات پرانرژی ترین و پرکارترین بخش

ولی الله مزروعی مسئول انتظامات مجموعه فرهنگی عاشوراییان در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان گفت: خادمانی که در بخش انتظامات فعالیت می کنند، با تمام خستگی های روحی و جسمی و ساعت های زیاد ایستادن در یک مکان، باز پر انرژی حضور پیدا می کنند.

با وجود شرایط ویژه ای که امسال شیوع بیماری کرونا باعث شده است، انتظامات از ماه ها قبل برنامه ریزی داشته است تا روضه را به بهترین نحو ممکن برپا کند. اقدامات ویژه ای که محرم 99 در بخش انتظامات صورت گرفته شامل افزودن صندلی ها، ضدعفونی آنها و ایجاد فاصله گذاری استاندارد در هرشب برگزاری برنامه بوده است.

مزروعی با اشاره به فعالیت خادمین سلامت در روزهای اول روضه گفت: پس از چند روز این بخش به همان خادمان انتظامات واگذار شد، وظیفه آنها تذکر و اهدای ماسک به افراد بی ماسک، افرادی که با کفش روی موکت ها راه می روند و تجمع آنها در یک مکان و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی بود. علاوه بر آن انتظامات امنیت برنامه را به صورت نامحسوس انجام می دادند و در طول روضه هم دو بار کل مراسم بازرسی میشد.

مسئول انتظامات ویژه برنامه عاشوراییان درباره کنترل و رعایت پروتکل های بهداشتی خاطرنشان کرد: در ورودی روضه با دستگاه اکسیمتر میزان اکسیژن خون و دمای بدن مخاطبان اندازه گیری میشد و اگر کسی دارای علائم غیرطبیعی بود، از ورود او جلوگیری می کردند. در غرفه بازرسی و حراست بانوان نیز بازرسی بدنی و کیف ها صورت می گرفت تا اگر کسی وسیله مشکوکی همراه خود داشته باشد از ورود آن شیء جلوگیری شود.

ولی الله مزروعی ظرفیت روضه رو حدود 4500 نفر اعلام کرد و افزود: با این که ظرفیت قابل توجهی به هیأت می آید، اما فاصله ها با نظم و به خوبی رعایت می شود و از تمام فضاها، برای پرکردن صندلی ها استفاده می کنیم. با این حال بعضی شب ها در راه خروج تجمعاتی ایجاد می شود که به کمک انتظامات این مشکل ها حل می شود.

او کمبود نیرو در قسمت انتظامات را از مشکلات محرم امسال دانست و گفت: بعضی از خادمان با شرایط کرونا نیامده اند و یا به دلیل فضای گسترده ای که برای پوشش داریم شیفت بندی می شوند، به همین دلیل با کمبود نیرو در این بخش مواجه بودیم. این نیروها با تشکیل جلسه های حضوری و ایجاد گروه هایی در فضای مجازی توجیه می شدند که در بخش بانوان هر روز به صورت حضوری برگزار می شد، از این رو انتظامات بانوان عملکرد بهتری داشتند.

وی درباره لباس خادمین متذکر شد: فرم های انتظامات آقایان در سال گذشته گرم بود که امسال لباس های خنک تری به همت مادر یکی از خادمین به صورت تبرعی برای خادمان انتظامات روضه دوخته شد، همچنین به دلیل شرایط ویژه علاوه بر استفاده از ماسک، شیلدهایی مخصوص برای آنها تهیه گردید.

مسئول انتظامات ضمن تشکر ویژه از خادمان این بخش خاطر نشان کرد: بیشترین حجم کار انتظامات در ورودی روضه است، آن ها صبر و حوصله زیادی به خرج می دادند مخصوصاً در شب هایی که ظرفیت برنامه تکمیل می شد و مردم پشت درب های بسته تقاظای باز شدن ورودی ها و اجازه ورود را داشتند.

در پایان مزروعی ویژگی متمایز خادمین انتظامات از دیگر خادمین را این چنین بیان کرد که امسال انتظامات علاوه بر نظم دهی به برنامه، ناظر بر اجرای پروتکل های بهداشتی بود و باید در کنار وظایف واگذار شده، صبر و محبت بیشتری در برابر مردم پیشه می کردند. آن ها بیشتر از آن که خستگی جسمی دارند، خستگی روحی دارند و از این رو یکی از پرکار ترین بخش ها به حساب می آیند.

لاکچری بودن عاشوراییان در عین دیانت

استاد طاهرزاده خطیب پنج شب دوم ویژه برنامه آیین عشق بازی عاشوراییان در گفت و گو با خبرنگار این مجموعه فرهنگی خاطرنشان کرد: یکی از شئونات انقلاب این کاری است که شما انجام می دهید. این کار از جنس انقلاب است و خدا را شکر حس می کنم خداوند یک نظر لطفی به شما دارد

اصغر طاهرزاده از محققین پرتلاش معاصر در اصفهان است. وی سال‌ها به تدریس معارف اسلامی برای اقشار مختلف مردم اشتغال دارد و به موفقیت چشم‌گیری در ترویج معارف الهی پیدا کرده است.

او در گپ و گفت با خبرنگار عاشوراییان گفت: از خیلی قبل مجموعه عاشوراییان را می شناسم و یک آزاد اندیشی و آزاد منشی، یک جوان گرایی و لاکچری بودن در عین دیانت از ابتدا داشتند. در عین دیانت، به روز بودند و سنتی خیلی گرد گرفته نیستند، اینها از ویژگی های عاشوراییان است که در جای دیگری ندیدم یا ممکن است من نمی شناسم.

سخنران روضه عاشوراییان با توجه به رضایت از رعایت شیوه نامه های بهداشتی در برگزاری مراسم بیان داشت: رعایت دستورالعمل های بهداشتی خیلی به خوبی انجام شد و من فکر می کنم اینکه بچه های هیأت فضای باز را به این وسعت در نظر گرفتند، نشان از دغدغه آنها در رعایت نکات بهداشتی است و مخاطبان هم به خوبی استفاده می کردند چون فضایی بود که حس می کردند خطری برایشان نیست و این احساس رضایت و آرامش برایشان مهم است. اگر حس کنند ازدحام باشد و دستورالعمل ها رعایت نمی شود، حضور نخواهند یافت.

فرزند این انقلاب باشید

این فعال فرهنگی، هیأت تلویزیونی عاشوراییان را فعالیت موفقی دانست و افزود: مطمئن باشید دوره دو چیز تمام شده است. یک «مونولوگ» یعنی من بگویم و شما گوش دهید و دوم «کلان روایت» یعنی یک فکر هست و همه باید آن را قبول کنند. فکر در ازای جمع ظهور می کند. فوکو می گوید حقیقت در دل جمع خلق می شود و من می گویم حقیقت در دل جمع نازل می شود. حقیقت را ما نمی توانیم خلق کنیم. خرد مدرن(که غیر از دنیای مدرنیته است) اقتضا می کند که اندیشه ها با هم در یک تاریخ حاضر شوند. در روایت داریم که «ضرب آراء» ضرب آرا یعنی ما با هم بحث کنیم و همدیگر را بشکفیم. الان این کار خیلی خوب است و بدانید نتایجش هم بعداً خیلی بیشتر است. شما با این کار تلویزیونی دارید به تاریخ خودتان وارد می شوید و از تاریخ گذشته تان به تاریخ جدید آمدید. تاریخ جدید غیر از تجددزدگی است، زمان شناسی است. کارتان بسیار خوب است، آن را رها نکنید. ایمان داشته باشید که بقیه هم در افق شخصیتشان افق معنایی را به شما می دهند، به آن ادغام افق ها می گویند، در دنیای جدید افق ها با هم ادغام می شود در صورتی که قبلاً یک متکلم بود و شنونده ها. اگر اینگونه باشد هم من بیرون از تاریخ هستم و هم شما استفاده نمی کنید.

طاهرزاده در پایان صحبت های خود درباره اهم فعالیت های عاشوراییان گفت: یک انقلاب اسلامی انجام شده است. بچه ها باید در حفظ این انقلاب با روحیه ی شهادت طلبی حاضر باشند، اهم کار شما این است که فرزند این انقلاب باشید و روحیه ی شهادت طلبی و بی سر و سامانی جزء آن باشد. زندگی به معنای حضور در تاریخی است که این همه شهید داده و بشریت را زنده کرده است. یکی از شئونات انقلاب این کاری است که شما انجام می دهید. این کار از جنس انقلاب است و خدا را شکر حس می کنم خداوند یک نظر لطفی به شما دارد، مراقب باشید آن را از دست ندهید. حسم در این فضا فضائل لطف الهی است که این چند روز یافتم و قبل از آن ذهنم آزاد نبود که بیابم.

به میدان آمدن یک مجموعه فرهنگی در تلویزیون

دهمین و آخرین شب هیأت تلویزیونی آیین عشق بازی در خیمه عاشوراییان به اتفاق دانش آموزان و کارشناس برنامه با موضوع دنیا و آخرت در دین به روی آنتن رفت. بیش از 16000 پیامک در شب گذشته برای برنامه ارسال شده بود که نشان از اقبال عمومی و حمایت مخاطبان از این برنامه تلویزیونی است.

حجت الاسلام سهروردی ابتدای برنامه درباره کلمات دنیا و آخرت در دین گفت: اگر دنیا در دین نکوهش شده است دلیلش این است که شما دل به آن نبندید چرا که اگر نسبت به آن علقه داشته باشی، تو را به چالش خواهد کشید، باید دنیایی فراخ تر را دنبال کنید، آخرت گرایی یعنی داشتن لنزهای فراتر از عینک دنیایی، خلقت خدا قابل ستایش است اما منظور دنیا در دین، این دنیا نیست! این دنیا یعنی مخلوقات، دنیای حقیقی یعنی دل به مخلوقات نبستن، ما با غرق شدن در این دنیا، آخرت را نمی بینیم، لنز دین ترس آخرت را از ما می گیرد و امام حسین علیه السلام بالاترین لنزها را در روز عاشورا به یارانش داد.

کارشناس آیین عشق بازی در پاسخ به این سوال که آیا آخرت زمان و مکان خاصی دارد، بیان کرد: قیامت محدوده زمانی ندارد و روز آن به معنای قید نیست. در آن روز خورشید و ماه و منظومه شمسی به هم می ریزد پس در این حالت زمانی وجود ندارد. ما چون در زمان زندگی می کنیم، نمی توانیم بی زمانی و مکانی را متوجه شویم‌ و در اسلام هم انبیا به دلیل کمبود واژه برای تفهیم معانی بلند قرآنی را مجبور به گفتن کلمات عاریتی بودند. در آخرت همه پنهان ها آشکار می شود و عرصه آخرت همه چیز مثل روز روشن است. پس مرگ پایان کار نیست! زیرا امام علی علیه السلام می گوید: مرگ پوسیدن نیست، از پوست به در آمدن است.

دریچه ای باز کردیم که بسته نخواهد شد

او درباره وظایف دینی و گریستن بر اباعبدالله خاطر نشان کرد: بعضی ها بر این باورند که یک قطره اشک برای امام حسین علیه السلام، تمام گناهان ما را پاک می کند در صورتی که این جمله در کنار جملات دیگر قابل تفسیر است. فقط گریستن شفاعت کننده نیست، برای شفاعت شرایطی وجود دارد و یکی از شرایط شفیع شونده این است که فرد نباید اهمال کار باشد و به امید شفاعت، وظایفش را انجام ندهد، بلکه باید تمام تلاشمان را انجام دهیم. روضه امام حسین علیه السلام ما را به تفکر باز می دارد.

سهروردی دنیا را محدود به زمان و ظرفیت خاصی دانست و درمورد رسیدگی به اعمال در عالمی دیگر متذکر شد: این دنیا آنقدر محدود و کوچک است است که نمی شود به اعمال انسان ها در آن رسیدگی شود، پس در نتیجه دنیای دیگری برپا شد تا به تمام اعمال ما رسیدگی بشود. برای مثال در این دنیا چقدر میشد به حاج قاسم سلیمانی ثواب برسد.

در ادامه کارشناس برنامه آئین عشق بازی درباره استناد به احادیث این چنین بیان کرد که دین شناسی مسئله ای چند وجهی و مجموعه ای در هم تنیده است و نمی شود با یک مسئله تمام مسائل را حل کرد، جز گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام باید در عمل شیعه و جزء کربلایی ها باشد تا طبق روایت ها این مسئله شفیع شما در آخرت شود، استناد به روایت ها باید با تحقیق های زیاد صورت گیرد،

وی در پایان گفت: آخرت گرایی سبب می شود که زندگی ما معنا بگیرد، ما در این ده شب دریچه ای را برای شما باز کردیم که بسته نخواهد شد و باید در آن جستجو کنید.

وحید ملتجی مجری آیین عشق بازی با اشاره به دلیل پخش این برنامه در دهه اول محرم گفت: عزاداری ما برای اباعبدالله باید پشتوانه قوی از دین داشته باشد و دین مقوله ای جدا از عقل و شعور نیست، به همین علت با موضوع دین داری سعی کردیم به سوالات روزمره درباره دین پاسخ دهیم، اصل بحث پرسش گری بود که ما بدان پرداختیم و بها دادیم. این برنامه بابی را باز کرد، برای اینکه جوانان و نوجوانان با رعایت آداب سوالات خود را بپرسند.

گزارش تصویری هیأت فاطمیه، مداحی حاج جواد نیکان نسب، شعرخوانی حمیدرضا برقعی و اجرای سرود عاشوراییان از دیگر بخش های شب آخر آیین عشق بازی بود. گفتنی ست پشت صحنه این هیأت تلویزیونی در ویژه برنامه «یه جور دیگه» پخش خواهد شد.